Kapat

Fernando Pessoa

Fernando Pessoa

Fernando Pessoa 13 Haziran 1888’de Lizbon’da doğmuştur. Küçük yaşta babasının kaybının ardından, annesinin ikinci evliliğiyle beraber ilkgençlik yıllarını Güney Afrika’da geçirir. 

İlk şiirlerini Aguia dergisinde yayımlayan şair, dönemin edebi tartışmalarına dahil olur. Şair ve yazar Mário de Sá-Carneiro’yla birlikte Portekiz edebiyatına Modernizmi getiren Orpheu dergisini yayımlayan grubun içinde yer alır, kendi terimlerini yaratarak pek çok öncü edebi teknik geliştirir. 

1914’te yayımladığı ilk şiiriyle, ömrü boyunca zaman zaman sığınacağı kişiliklerinden en önemli üçünü bulur: Serbest nazım yazan eğitimsiz ama büyük fikirlerin adamı Alberto Cairo; Horatius’tan esinlenerek dörtlükler dizen hekim Ricardo Reis; Londralı maceracı bir mühendis olan, Walt Whitman ve İtalyan Fütüristler’den ilham alan Álvaro de Campos. Heteronim adını verdiği, mahlasların ötesinde hayatlar bahşettiği edebi karakterlerinin toplam sayısı halen kesin olarak bilinmemektedir.

Hayatı boyunca şiir ve yazılarını ağırlıklı olarak sadece dergi ve gazetelerde yayımlayan Pessoa, 1935’te yaşamını yitirdiğinde arkasında dört kitap ve pek çok el yazması bırakır.

1 sonuçtan 1 ile 1 arası görüntüleniyor.

Kolektif Kitap © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır