Kapat

Gezi Ruhu ve Politik Teori // Murat Özbank

20,00 TL 13,00 TL
  Tükendi
 • Ürün Kodu9786055029029
 • Stok DurumuStok Tükendi
 • İndirim Oranı  %35
Yazar : Murat Özbank

Murat Özbank 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans derecesini Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden aldıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans, Carleton Üniversitesi’nde (Ottawa, Kanada) Siyaset Bilimi doktorası yaptı. 2001 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi. Politik teori dersleri veriyor ve çeviri yapıyor.

Yazarın sayfasına gitmek için >>> Murat Özbank

Detay
Türü: İnceleme-Araştırma / Siyaset
Yayıma Hazırlayan: Evrim Öncül
Kapak Tasarımı: Deniz Akkol
Kapak Fotoğrafı: Nalan Yırtmaç
Cilt Bilgisi: Ciltsiz
Kağıt Bilgisi: Kitap Kâğıdı
Basım Tarihi: 1. Baskı Kasım 2013
Basım Bilgisi: 2. Baskı Kasım 2013
Sayfa Sayısı: 144 s.
Kitap Boyutları: 13,5 cm x 19,5 cm
ISBN No: 978-605-5029-02-9
 • Gezi Ruhu ve Politik Teori
  Murat Özbank

   

  2013 yılının Haziran ayında, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nı dolduran çok dilli, çok dinli, çok ideolijili, çok kimlikli insan çoğulluğu arasında bir "ruh" dolaştı: özgürlük ve demokrasi ruhu. Bu ruh, Türkiye'de siyasal hayatı ve siyasal tahayyülü derinden etkileyebilecek gelişmelerin ve arayışların yolunu açtı. Peki nasıl doğmuş, nasıl büyümüştü bu ruh? Dile gelecek olsa hangi kavramlarla konuşur, nasıl bir kuramsal zemine yaslanırdı?

   

  Gezi Ruhu ve Politik Teori bu sorulara yanıt arayan, öznellikle nesnelliği, bir siyaset gözlemcisinin kavramsal bakışıyla bir katılımcının heyecan, umut ve öfkesini harmanlayan, hem politik hem de teorik bir kitap. Bir yandan 2013 Haziran’ının o ateşli günleri üzerine yeniden düşünmek için bir fırsat veriyor, bir yandan da Weber, Arendt, Schumpeter ve Habermas’ın siyasete dair teorileri ve kavramlarıyla tanıştırıyor bizi. Hem politikaya ve politik teoriye merak duyanlar için bir başlangıç sunuyor, hem de Gezi olaylarının demokratik siyasetin bugünü ve geleceği açısından anlamı üzerine düşünmek isteyenlere özgün, berrak ve samimi bir üslupla rehberlik ediyor.

   

  Gezi Ruhu ve Politik Teori olayların gerçekliğini doğrudan sunan bir fotoğraf değil, çıplak gözle görülenlerin gerisindeki ruhu, "Gezi Ruhu"nu yansıtan bir portre çalışması. Tam da o ruhun içerdiği öznelerarası niteliğe uygun şekilde...

   

  WEBER'DEN ARENDT'E GEZİ'DE POLİTİK GÜÇ VE ŞİDDET

   

  ERDOĞAN'DAN SCHUMPETER'E GEZİ'DE DEMOKRASİ VE POLİTİK MEŞRUİYET

   

  GEZİ'DEN HABERMAS'A DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI

   

  Okuma parçasını incelemek için >>>

Kolektif Kitap © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır