top of page
Benim Mutlu Hayatım // Lydia Millet

Benim Mutlu Hayatım // Lydia Millet

Stok kodu: 9786058611979

Benim Mutlu Hayatım

Lydia Millet

 

Benim Mutlu Hayatım, akıl hastalarının kaldığı metruk bir hastanede kilitli bir odaya terk edilmiş isimsiz bir kadının öyküsü. Vaktini anılarını duvarlara yazarak geçiren anlatıcı, benzersiz bakış açısıyla afallatır okuru. En acı olayları anlatırken bile süslü, dolaylı ifadelere sığınmaz, yeri geldiğinde dalgasını da geçer ve gülümsetir onun dünyasına bakanı. Pulitzer adayı ve PEN Ödülü sahibi yazar Lydia Millet, zalim bir dünyada ne olursa olsun taşama tutunan isimsiz kahramanının "mutlu" hayatını cesur ve açık sözlü bir üslupla aktararak okuyanda derin bir iz bırakıyor.

 

"... evrenin benim göremeyeceğim kadar sonsuzluğa uzadığı kesindi. Evrenin sonunda, her şeyin sonunun ötesinde, hiçliğin ne olacağını hiçbir zaman idrak edemedim. Bu konu beni her zaman aştı. Ama mutlu geçen hayatım boyunca sahip olduğum en güzel fikir, bunu anlamaya çalışmaktı. Evrenin sonu ve yok olmak, her iki durumda da sonsuzluk içinde."

 

"... altınla resmedilmiş bir kabus... kelimelerden örülmüş sıcacık bir koza."

-Entertainment Weekly

 

"Millet'in hüzünlü ve dokunaklı romanı... olağanüstü bir eser."

-Publishers Weekly

  • Lydia Millet, 1968’de Boston’da doğdu. North Carolina Üniversitesi’nden mezun oldu. Utne Reader, New York Times gibi dergi ve gazetelerde makaleleri yayımlandı; ayrıca Darth Vader’dan rock yıldızlarına ve Hustler’daki redaktörlük deneyimine kadar pek çok konuda yazılar kaleme aldı. Bugüne dek sekiz roman ve bir öykü kitabı yazan Millet, 2003 yılında Benim Mutlu Hayatım’la PEN-Amerika Kurgu Ödülü’ne layık görüldü. Yine Kolektif Kitap’ın yayımladığı Çaresizlik Kuyusu adlı öykü kitabıyla da 2010’da kurgu dalında Pulitzer Ödülü’ne aday gösterildi.

     

Diğer Kitaplarımız