Kapat

Yeni Bir Bakışla: Derrida // K. Malcom Richards

14,82 TL 9,63 TL
  Tükendi
 • Ürün Kodu978-605-5029-09-8
 • Stok DurumuStok Tükendi
 • İndirim Oranı  %35
Yazar : K. Malcolm Richards

Pennslyvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisidir.

Yazarın sayfasına gitmek için >>> K. Malcolm Richards

Detay
Türkçesi: Zeynep Talay
Türü: Felsefe / Sanat Felsefesi
Yayıma Hazırlayan: Eda Çaça
Kapak Tasarımı: Deniz Akkol
Cilt Bilgisi: Ciltsiz
Kâğıt Bilgisi: Kitap Kâğıdı
Basım Tarihi: Ocak 2014
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 144 s.
Kitap Boyutları: 13,5 cm x 19,5 cm
ISBN No: 978-605-5029-09-8
 • Yeni Bir Bakışla: Derrida
  K. Malcom Richards

   

  Hiç kuşkusuz, Derrida düşüncesinin merkezinde metafiziğin yapıbozumu yer alır. Sözkonusu olan, konuşmayı yazıya üstün tutan (sözmerkezci) hâkim metafizik anlayışın yapıbozumudur ve Derrida “yazı”yı yeniden düşünmekle anlamın, yasanın, Benliğin, otoritenin, hakikatin, yani aslında tüm ihtişamlı yapıların nasıl inşa edildiğini sorgular. İhtişamın tersine yıkıntıya, tüm bu yapılarda mündemiç faniliğe dikkat çeker.

   

  “Yeni Bir Bakışla” serisinin dördüncü kitabı Yeni Bir Bakışla Derrida merkezine aldığı yapıbozum yöntemini, yapısalcılık ve yapısalcılık sonrası tartışması bağlamında Derrida’nın Fransızca “fark” ve “erteleme” terimlerinden türettiği différance, Kant’ın Yargı Yetisinin Eleştirisi’nden ödünç aldığı parergon ve écriture kavramlarıyla birlikte ele alıyor.

   

  Yeni Bir Bakışla Derrida, yapıbozum yöntemi içerisinde birbiriyle bağlantılı tüm bu kavramlar üzerinden Derrida düşüncesinin, hem Batı felsefe geleneğiyle hem de mimariden moda tasarımına, resimden sinemaya, grafik romandan fotoğrafa, sanatın çeşitli dallarıyla kurduğu eleştirel diyalogu ortaya çıkarıyor, çetrefilli Derrida düşüncesini sade bir dille okurlara aktarıyor.

   

   “Çağdaş Düşünürlere Yeni Bir Bakış” serisi büyük düşünürlerin fikirlerini, görsel sanatlar, filmler, televizyon programları, mimarlık, moda ve hatta bilgisayar oyunlarından örneklerle gözler önüne seriyor...

   

Kolektif Kitap © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır