top of page
Yeni Bir Toplum Felsefesi // Manuel De Landa

Yeni Bir Toplum Felsefesi // Manuel De Landa

Stok kodu: 9786052205167

Yeni Bir Toplum Felsefesi

Öbekleşme Kuramı ve Toplumsal Karmaşıklık

Manuel De Landa

 

Yeni materyalizmin temsilcilerinden Meksikalı filozof, sanatçı, çağımızın özgün düşünürlerinden Manuel De Landa, Yeni Bir Toplum Felsefesi’nde ufuk açıcı bir toplumsal ontoloji geliştiriyor.

 

Toplumsal süreçleri “birey” ve “toplum” benzeri şeyleştirilmiş genellikler bakımından düşünmeyen, aynı şekilde mikro ve makro olmak üzere iki sabit düzeyde gerçekleştiği fikrini altüst eden bir yeni ontolojidir bu. Kitapta tanımlanan gerçekçi toplumsal ontoloji, kişilerden devasa ulus-devletlere dek çeşitlilik barındıran toplumsal varlıkları, tarihsel süreçler aracılığıyla inşa edilmiş öbekleşmeler biçiminde ele alıyor. Her ne kadar Fransız düşünür Gilles Deleuze’ün öbekleşme kuramından hareket etse de, bu yaklaşım onun zorluklarını ve eksikliklerini irdeleyerek genişleten ve onu bir adım öteye taşıyan, toplumsal gerçekçiliğin kusurlarını bertaraf etmeye imkân tanıyan “yeni bir öbekleşme kuramı”nın temel fikirlerini ve kavramlarını barındırıyor. Bu kitabın ekseninde Deleuze’ün yanı sıra, Max Weber, Fernand Braudel, Michel Foucault, Pierre Bourdieu, Erving Goffman gibi düşünürler de yer alıyor.

 

Yeni Bir Toplum Felsefesi özgün olduğu kadar derinlikli bir modern toplum analizidir; en önemlisi de indirgemeciliğe, özcülüğe ve şeyleştirmeye kökten bir karşı çıkıştır.

  • Manuel De Landa, Mexico City doğumlu filozof, sanatçı, bilim yazarı. Yazılım tasarımcılığı, programlama, çağdaş sanat, minör felsefe, kaos teorisi ve göçebebilim üzerine çalışmaktadır. Fernand Braudel, Max Weber ve Gilles Deleuze düşünceleri ekseninde materyalist tarih anlayışına odaklanan De Landa, Intensive Science and Virtual Philosophy, War in the Age of Intelligent Machines gibi kitapların yanı sıra tarih felsefesinde çığır açıcı bir eser olan Çizgisel Olmayan Tarih (Metis Yayınları, 2006) başlıklı kitabı kaleme almıştır. Halen European Graduate School Felsefe Bölümü’nde ve Princeton Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde ders veren De Landa “yeni materyalizmin” temsilcilerindendir.

218,00₺ Normal Fiyat
141,70₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız