top of page
İlyada // Homeros

İlyada // Homeros

Stok kodu: 9786052205372

Çocuklar ve Gençler İçin Destanlar

İlyada // Homeros

 

İlyada’da Yunanistan’dan gelen Akhalarla bugünkü Çanakkale yakınlarında yaşayan Troyalılar arasındaki Troya Savaşı’nın son iki ayı anlatılır. Bir tercih yüzünden başlayan ve on yıl süren bu savaşa tanrılar da sık sık müdahale eder. Kahramanlık, cesaret, yaşamın değeri, savaşın yıkıcılığı üzerine güçlü izler barındıran bu büyük eser yaklaşık üç bin yıl öncesine ait olmasına rağmen hâlâ tüm dünyada okunmaktadır.

 

Dünya üzerinde her toplum zaman içinde kendi tarihini, inançlarını ve değerlerini ele alan sözlü ve yazılı anlatılar yaratmıştır. Bu büyük anlatılar iyi-kötü, doğru-yanlış, cesaret-korku, sevgi-nefret, yaşam-ölüm gibi zıtlıklara dair izler barındırır ve gücünü, kalıcığını bu zıtlıklar arasındaki çekişmelerden alır. Binlerce yıldır okunan, modern edebiyatı derinden etkilemiş destanlar bunların en önemli örnekleridir. Çocuklar ve Gençler İçin Destanlar'da, çocuk ve gençler için uyarlanmış, çizimlerle zenginleştirilmiş destanları okurlarıyla buluşturuyoruz.

 • HOMEROS

  Homeros milattan önce 9. yüzyıl civarında İonya’da yaşamış Yunan bir şairdir. Hayatı hakkında pek bilgi bulunmayan Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarını yarattığı kabul edilir. Troya Savaşı’nın son birkaç ayının ve sonrasında büyük savaşçı Odysseus’un yurda dönüş serüveninin anlatıldığı bu iki destan üç bin yıldır okunmakta, Batı edebiyatının kurucu eserleri kabul edilmektedir.

   

  ROSA NAVARRO DURÁN

  Rosa Navarro Durán dilbilimcidir ve Barcelona Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünde profesör olarak görev yapmaktadır. Aralarında İlyada, Odysseia, Aeneis, Don Quijote, Romeo ve Juliet’in de bulunduğu pek çok klasiği çocuk ve genç okurlar için uyarlamıştır.

   

  FRANCESC ROVİRA

  Francesc Rovira 1958’de Barcelona’da altı çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Yetiştiği kalabalık evdeki coşku ve hareketlilik sonraki yıllarda resimlerine yansıdı. Bugüne dek 350’den fazla kitap resimledi.

 • Özgün Adı: La Ilíada contada a los niños

  Uyarlayan: Rosa Navarro Durán

  Resimleyen: Francesc Rovira

  İspanyolca aslından çeviren: Saliha Nilüfer, 2018

  Yayıma Hazırlayan: Evrim Öncül

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  Kapak Görseli: Francesc Rovira

  Kapak Tasarımı: Kolektif Tasarım

  210 sayfa, 1. Baskı, 13,5x19,5

  Temmuz 2019, İstanbul

  ISBN: 978-605-2205-37-2

  Yaş Grubu: 11+

168,00₺ Normal Fiyat
109,20₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız