top of page
Histeri // Christopher Bollas

Histeri // Christopher Bollas

Stok kodu: 9786256896062

Histeri

Christopher Bollas

 

“Histeri ile ilgili her deneme, onun meşhur özelliklerini anmak zorunda. Histeri dendiğinde, bedenlerinin cinsel istekleri altında bunalmış, cinsel düşüncelerini bastıran, konversiyonlarına kayıtsız, ötekiyle had safhada özdeşleşen, kendini teatral tarzda ifade eden, kendini varoluşuna adayacağı yerde onu gündüz düşlerinde hayal eden, çocuksu bir masumiyeti erişkin dünyeviliğine yeğleyen insanlar akla gelir. Telkinden mustariptirler; ya ötekinden kolayca etkilenir, ya da düşüncelerini kendilerine refakat eden diğer histeriklere aktarırlar. Her ne kadar karakter bozuklukları âleminde ikamet eden başkaları da yukarıdaki özelliklerden bir veya birkaçını paylaşsa da bunların tümü yalnızca histerikte tek ve dinamik bir biçim altında bir araya gelir.

 

Kendime biçtiğim vazife, bütün bu özellikleri histerik biçimin kalıbına dökecek bir teori temin etmek.”

 

Sigmund Freud’dan hareket eden, Melanie Klein ve Donald Winnicott ekollerine uğrayan, Fransız psikanalitik düşüncesinden Jacques Lacan’ı da ihmal etmeyen bu eserinde Bollas, histeri hususunda uzun süredir var olan fikirlere yeni bakış açıları getirerek psikanaliz ve psikoterapiyle ilgilenen öğrenciler ve profesyonellerin yanı sıra Batı kültüründe kişiliğin oluşumuyla ilgilenen sıradan okurlar için de aydınlatıcı bir metin sunuyor.

 • Christopher Bollas: 1943’te doğdu. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yetişti.  Kaliforniya Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olduktan sonra otistik ve şizofren çocuklar için bir gündüz merkezinde çalıştı. Burada Anna Freud, Bruno Bettelheim ve Margaret Mahler'in çalışmalarıyla tanıştı ama aynı zamanda Melanie Klein, Donald Winnicott ve Francis Tustin'in yazıları da bu derinden rahatsız iç dünyaları tasavvur etmesine yardımcı oldu.

  Buffalo Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı alanında doktora yaparken Ego Psikolojisi üzerine klinik eğitimini tamamladı ve 1973’te Londra’ya taşınarak Tavistock Kliniğinde ve İngiliz Psikanaliz Derneğinde psikanaliz eğitimi aldı. Etkili süpervizörler ve eğitmenler arasında Paula Heimann, Marion Milner, John Bowlby, David Malan ve Francis Tustin vardı; ayrıca J-B Pontalis ve André Green’le çalışarak Fransız psikanaliziyle de ilgilenmeye başladı.

  1980’lerin ortalarında ABD’ye dönüp Austen Riggs Merkezinde Eğitim Direktörü, Massachusetts Üniversitesi’nde Edebiyat Profesörü ve Harvard Cambridge Hastanesi’nde Profesör olarak geçici bir süre çalıştı. Sonrasında bir süre daha Londra’da yaşadı ve 2013 yılında kalıcı olarak ABD’ye döndü. O dönemden beri çalışma hayatına devam eden ve 100’ün üzerinde makalesi bulunan Bollas’ın Freudyen An ve Güneşi Patladığında / Şizofreninin Gizemi adlı iki kitabı daha Türkçede yayınlanmıştır.

 • Özgün adı: Hysteria

  İngilizce Aslından Çeviren: Evren Asena

  Yayıma Hazırlayan: Adem Beyaz

  Kapak Tasarımı: Kolektif Tasarım

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Haziran 2023, İstanbul

  ISBN: 978-625-6896-06-2

  344 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

300,00₺ Normal Fiyat
195,00₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız