top of page
Novasen // James Lovelock

Novasen // James Lovelock

Stok kodu: 9786052205853

Novasen - Yaklaşan Hiperzekâ Çağı

James Lovelock

Bryan Appleyard ile birlikte

 

Gaia teorisiyle yaşamlarımızı ve gezegenimizi anlama biçimimizi sonsuza dek değiştiren, çağımızın önemli çevreci düşünürlerinden Lovelock, Dünya’da yaşamın geleceği hakkında muazzam bir yeni teori atıyor ortaya. Lovelock, üç yüz yılın sonunda Antropesen’in bittiğini ve Novasen adını verdiği yeni bir çağın başlamak üzere olduğunu iddia ediyor. Bu yeni çağda, şu anki yapay zekâ sistemlerinden yeni bir elektronik yaşam biçimi ortaya çıkacak: bizden on bin kat daha hızlı düşünen, kendi kendisini iyileştirme ve kopyalama becerisine sahip siborglar. Lovelock’a göre bu hiperzeki varlıklar, kıyamet senaryolarının aksine, gezegenimize en az bizim kadar bağlı olacak ve Dünya’yı soğutma, Gaia’daki organik yaşamı koruma projesinde bizimle birlikte çalışacak. Bu yeni çağla evrende düşünen tek varlık, kozmosu anlayan tek varlık olma statümüzü kaybedeceğiz. Belki de Novasen, zekânın tüm evreni kaplayacak bir şey haline gelişinin başlangıcı olacak, yani kozmosun enformasyona dönüşmesinin.

 

“Antroposen’in başlamasından kısa süre sonra hızlanmanın gücüyle kendisinden geçen yarışçı çocuklara döndük. Üç yüz yıldır hız pedalına basıyoruz, şimdi de insan yapımı elektronik, mekanik ve biyolojik şeylerin Dünya sistemini kendi başlarına yönetebileceği çağa yaklaşıyoruz.”

 

 

KİTAP ÜZERİNE

"Hiperzekâyı anlamak istiyorsanız, Novasen iyi bir başlangıç."

Tim Radford, Nature

 

"Novasen, kabilemizin bir büyüğünün, okumak için gereken kısa süreye fazlasıyla değen birikmiş bilgeliğinin bir ürünü."

Stephen Cave, Financial Times

 

"Bilim alanında zamanımızın en büyük düşünürü."

Sunday Times

 

"Dünya'ya bakışımızı değiştiren biliminsanı."

Independent

 

 • Gaia teorisinin yaratıcısı James Lovelock bilim alanında çağımızın en etkili düşünürlerinden biri kabul edilmektedir. Gaia teorisiyle ilgili kitapları arasında Gaia: Dünyadaki Yaşama Yeni Bir Bakış (Alfa, 2017), The Revenge of Gaia [Gaia’nın İntikamı], The Vanishing Face of Gaia [Gaia’nın Kaybolan Yüzü] yer almaktadır. İki yüzden fazla bilimsel makalesi yayımlanmıştır. 1974’te Britanya Kraliyet Cemiyeti üyeliğine seçilmiştir. Uzmanlaştığı başlıca disiplinler tıp ve kimyadır. Solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşması, havanın sterilizasyonu, kanın pıhtılaşması, canlı hücrelerin dondurulması, suni döllenme, vb. konulardaki çalışmalarıyla tanınır. Ama kendisine asıl ün kazandıran iklim bilimi ve bununla ilişkili olarak Dünya’nın dışındaki yaşam olasılıklarıyla ilgili çalışmalarıdır. Ayrıca mucit ve kendi tabiriyle bir mühendistir. İcat ettiği aygıtlar arasında o zamanlar için devrimci bir yenilik olan elektron yakalama detektörü de bulunur.

 • Özgün adı: Novacene. The Coming Age of Hyperintelligence

  İngilizce Aslından Çeviren: Ebru Kılıç

  Yayıma Hazırlayan: Eda Çaça

  Kapak Tasarımı ve sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Haziran 2021

  ISBN: 978-605-2205-85-3

  142 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

160,00₺ Normal Fiyat
104,00₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız