top of page
Argonautlar // Maggie Nelson

Argonautlar // Maggie Nelson

Stok kodu: 9786052205303

Argonautlar

Maggie Nelson

 

National Book Critics Circle Eleştiri Ödülü

The Publishing Triangle Ödülü

Folio Ödülü Finalisti

 

Kuşağının en sivri, en cüretkâr yazarlarından biri kabul edilen Maggie Nelson’ın eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanan son kitabı Argonautlar anneliğe, dönüşüme, müşterekliğe, ebeveynliğe, aileye, dilin ve aşkın imkânlarına felsefi bir bakış yöneltiyor, bu ifadelere ilişkin sınırlayıcı ve tutucu yaklaşımları, daha kapsayıcı tanımlara varma adına süregiden mücadeleyi ustalıkla analiz ediyor. Bunu yaparken temelde sürekli şu soruları deşiyor: Bir kabuğa, bir kimliğe ihtiyacımız var mı gerçekten?  Öyle bile olsa, bir kimlikle özdeşleşmek mümkün mü? Nelson tüm bu kalıpların öznel, kendini yenileyen, yanıp sönen doğasına ışık tutmayı sürdürüyor.

 

Denilebilir ki bu kitap, yazarın kendi deyimiyle ve kelimelerin geniş anlamıyla “kalbin çok cinsiyetli anneleri”; savaşçı argonautlar için yazılmıştır ve bunu “şanlı beyaz erkeğin” dilini, kimliğini, tutumunu sekteye uğratarak yapar.

 

“Maggie Nelson kültürümüzün prefabrik düşünce ve duygu yapılarını, vahşiliği bütünüyle aşkın hizmetinde bir zekâyla anlamamızı kolaylaştırıyor. Hiçbir kutsallık güvenli değil, tutuculuğa, ucuz ironiye geçit yok bu kitapta.”

Ben Lerner

 

“Maggie Nelson bir kez daha büyüleyici bir iş çıkarmış. Anneliği ve queer bir aile olmayı belirli bir biçimde yaftalayan ve yanlış anlayan kültürün –radikal altkültürler de dahil– zırvalığına ustalıkla sesleniyor. Son derece kırılgan bir zekâyla Nelson incelenmedik bir bölge bırakmıyor; kendi kalbi de dahil. Kültür için hayati önem taşıdığını bildiğim gibi, benzer bir kitap olmadığını da biliyorum.”

Michelle Tea

 • Amerikalı şair, sanat eleştirmeni, öğretim üyesi Maggie Nelson aralarında National Book Critics Circle Eleştiri Ödülü’nü alan Argonautlar’ın (2015), New York Times Yılın Dikkate Değer Kitapları listesine giren The Art of Cruelty: A Reckoning’in (2011) ve Bookforum tarafından son yirmi yılın en iyi on kitabı arasında gösterilen Mavibent’in (Kolektif Kitap, 2017) yer aldığı beş kurmaca dışı kitap kaleme almıştır. Ayrıca dört şiir kitabı bulunmaktadır. Şimdilerde Güney California Üniversitesi’nde İngilizce profesörü olarak eğitim veren yazar, Los Angeles’ta yaşamaktadır.

 • Maggie Nelson

  Türkçesi: Selin Siral

  Yayıma Hazırlayan: Müge Karahan

  Son Okuma: Arif Yıldız

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Şubat 2019

  231 Sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 15,5 x 19,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-30-3

204,00₺ Normal Fiyat
132,60₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız