top of page
Hegel ve Modern Toplum // Charles Taylor

Hegel ve Modern Toplum // Charles Taylor

Stok kodu: 9786052205860

Hegel ve Modern Toplum

Charles Taylor

Frederick Neuhouser’in önsözüyle

 

“Öğrencilere ikincil kaynak olarak tavsiye edilebilecek Hegel üzerine İngilizce yazılmış en iyi kitap.”

Teaching Philosophy

 

Felsefe tarihine özgün katkılarıyla yirminci yüzyılın en önemli filozoflarından biri kabul edilen Charles Taylor bu zengin çalışmasında Hegel’in toplum felsefesinin günümüz için geçerliliğini ortaya koyuyor. Hegel’in özgürlük felsefesine yaptığı vurguyla, çağımızın en büyük sorunlarını düşünürken birey ve toplum ilişkisini, yabancılaşma ve öznellik meselesini tarihsel bir bakışla yeniden değerlendirmemize fırsat veriyor. Hegel düşüncesinin temellerini anlaşılır bir dille özetleyen bu çalışma Hegel’i keşfetmek isteyen okurlar için de çok değerli bir kaynak.

 

 

“Özgür bireylerin kendi toplumsal etkinliklerini salt faydalı değil, aynı zamanda kim olduklarını dışavuran etkinlikler olarak gördüğü Hegelci toplum tasavvuru, bugün artık kırk sene öncesine göre çok daha uzak bir hedef gibi görünüyor ve bu nedenle, Taylor’ın çığır açan yapıtı, günümüz toplum felsefecileri tarafından yeniden yorumlanmayı hak ediyor.”

Frederick Neuhouser

 • Charles Taylor  Montréal McGill Üniversitesi emeritus felsefe profesörü. Çağdaş siyaset, toplum ve tarih felsefesine katkıları, özellikle de modernite kültürü ve kimlik üzerine çalışmalarıyla 20. yüzyılın en önemli filozoflarından biri olarak kabul edilir. Lisans derecesini McGill Üniversitesi’nde, doktorasını Oxford Üniversitesi’nde tamamladı. Oxford ve McGill üniversitelerinin yanı sıra Kuzey Amerika ve Avrupa’daki pek çok üniversitede ders verdi. Felsefe ve siyaset alanında çok sayıda eser üretti, eserleri Batı dillerinin yanı sıra pek çok Doğu diline de çevrildi. Entelektüel ve kamusal yaşama sıradışı katkıları nedeniyle 1992’de Québec hükümetinin Prix Léon-Gérin Ödülüne, 2008’de ise Kyoto Ödülüne layık görüldü. Başlıca eserleri arasında Hegel (Cambridge University Press, 1975), Human Agency and Language, (Cambridge University Press,1985), Benliğin Kaynakları Modern Kimliğin İnşası (Küre, 2018); Çokkültürcülük Tanınma Politikası (Yapı Kredi Yayınları, 2018), Seküler Çağ (İş Bankası Kültür Yayınları, 2019), Modernliğin Sıkıntıları (Ayrıntı, 2020) yer almaktadır.

 • Özgün adı: Hegel and Modern Society

  İngilizce Aslından Çeviren: Kadir Gülen

  Yayıma Hazırlayan: A. Müge Çavdar

  Son Okuma: Kemal Yıldız

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Temmuz 2021

  ISBN: 978-605-2205-86-0

  284 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

252,00₺ Normal Fiyat
163,80₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız