top of page
Nostalji // Barbara Cassin

Nostalji // Barbara Cassin

Stok kodu: 9786052205051

Nostalji:  İnsan Ne Zaman Evindedir? - Odysseus, Aeneas, Arendt

Barbara Cassin

 

“Odysseus’un sonunda ‘evinde’ olduğuna dair o son derece sembolik işaret, sadece karısıyla paylaştığı bir sırdır, etrafına evini inşa ettiği zeytin ağacından kendi elleriyle oyduğu kökleşmiş yatağıdır. Kök salmak ve kökünden sökülmek: İşte nostalji budur.”

 

Fransız Akademisi üyesi, filozof ve dilbilimci Barbara Cassin incelikli ve ustalıklı bir felsefi akıl yürütmeyle kök salmanın ve köksüzlüğün, ait olmanın ve yersiz olmanın, küresel dilde kaybolmanın ve kendi dilinde yaşamanın mitik ve politik veçheleri üzerine düşünüyor.

Homeros’un kahramanı Odysseus’dan, Vergilius’un kahramanı Aeneas'tan, modern çağın trajik yıllarında Almanya'dan kaçan Hannah Arendt'ten dem vurarak yolcunun, sürgünün, mültecinin kısacası insanın kendini nerede evinde hissedeceğini, nerede nostaljiye kapılacağını sorguluyor.


“Kök beslemek yerine başka yeri, kendini kapatmayan, farklı ‘benzerler’ içeren bir dünya beslemeyi tercih ederim. Öyleyse insan ne zaman evindedir? Yakınları, dili ve dilleriyle birlikte kabul edildiği zaman.”

 

“Zamanımızın en önemli ve diğerlerinden ayrılan özgün Fransız düşünürlerinden biri tarafından ev ve evsizlik hakkında zengin ve etkileyici bir döküm.”

Simon Critchley

 

“Nostalji, Cassin’in bizi bu netameli, leziz ve kimi zaman tehlikeli hissi iyi yönde kullanmak için teşvik ettiği bilgece bir yapıt.”

L’Express

 

“Nostaljinin anlamı üzerine bu kusursuz ve güzel yazılmış araştırma, Barbara Cassin’in tüm çalışmalarında olduğu gibi, baştan sona çoğullukları ve denkliklerinde diller üzerine ve çeviri üzerine bir tefekkür. Logos’u, varlığın tek dilini konuşmadığımızı tamamen anladığımızda ve bizzat kendi dilimizin sadece ‘diğerleri arasında bir dil’ olduğunu deneyimlediğimizde, başka biçimde felsefe yapmaya, diller arasında felsefe yapmaya ya da Cassin’in sözleriyle, ‘dillerde felsefe yapmaya’ hazırızdır.”

Souleymane Bachir Diagne

 • Barbara Cassin 1947 doğumlu Fransız felsefeci ve filolog. Mayıs 2018’de Académie française’e seçilmiştir. 1968’de Sorbonne’dan felsefe diploması alan Barbara Cassin, ilk başlarda Heidegger felsefesinin etkisindedir ve Hannah Arendt’ten çeviriler yapmıştır. Felsefe öğretmeni, çevirmen, akademik idareci olarak çeşitli görevler alan Cassin, kendi ülkesinin yanı sıra Brezilya, Güney Afrika gibi ülkelerde de üniversitelerde ders vermiştir. Jacques Derrida’nın kurduğu College International de Philosophie’de yöneticilik ve CNRS’de araştırma idareciliği yapmıştır. Alain Badiou’yla birlikte uzun yıllar bir yayınevinin felsefe dizisinin editörlüğünü üstlenmiştir.

   

  Ödüller

  2014 yılında French Voices Grand Prize kazanmıştır.

  2018 yılında Barbara Cassin Fransız Akademisi’ne seçilmiştir.

   

160,00₺ Normal Fiyat
104,00₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız