top of page
Çaresizlik Kuyusu // Lydia Millet

Çaresizlik Kuyusu // Lydia Millet

Stok kodu: 9786055029111

Çaresizlik Kuyusu 

Lydia Millet

 

On öykü... Hepsinin ortak noktası insanlar ve hayvanlar. Madonna ve vurduğu sülün, Thomas Edison ve elektrikle öldürttüğü sirk fili, Nikola Tesla ve tek aşkı güvercin, Noam Chomsky ve torununun çöl faresi, Jimmy Carter ve ürkünç bataklık tavşanı, Sharon Stone ve kocasını ısıran Komodo ejderi, David Hasselhoff ve süs köpeği, George Adamson ve babalık yaptığı aslanlar, büyük tartışmalar yaratan deneyleriyle meşhur psikolog Harry Harlow ve kobay maymunlar ve son olarak da tuhaf, topal bir kuş…

 

Lydia Millet’in lafı dolandırmadan, sade bir dille gerçekle kurguyu birleştirdiği bu öyküler tokat gibi çarpıyor insanın yüzüne. Her şeye tepeden bakan ve kendini dünyanın hakimi sayan insan denen varlığın hayvanlara uyguladığı her türden şiddeti anlatıyor Çaresizlik Kuyusu. Millet’in kimi acımasız, kimi dokunaklı, yer yer mizaha çalan öykülerini okuduktan sonra bu dünyanın sadece bize ait olmadığını farklı pencerelerden görüp kendimizi bir kez daha yadırgıyoruz.

 

“Mizah ve empati dolu bu ustalıklı öyküler doğayla bilimin, insanla hayvanın, sıradan insanla meşhur isimlerin, gerçekle kurgunun müthiş çarpışmasına ev sahipliği yapıyor.”

Joe Meno, Lanetlilerin Saç Stili’nin yazarı

 

2010 Pulitzer Edebiyat Ödülü Adayı

 • Lydia Millet, 1968’de Boston’da doğdu. North Carolina Üniversitesi’nden mezun oldu. Utne Reader, New York Times gibi dergi ve gazetelerde makaleleri yayımlandı; ayrıca Darth Vader’dan rock yıldızlarına ve Hustler’daki redaktörlük deneyimine kadar pek çok konuda yazılar kaleme aldı. Bugüne dek sekiz roman ve bir öykü kitabı yazan Millet, 2003 yılında Benim Mutlu Hayatım’la PEN-Amerika Kurgu Ödülü’ne layık görüldü. Yine Kolektif Kitap’ın yayımladığı Çaresizlik Kuyusu adlı öykü kitabıyla da 2010’da kurgu dalında Pulitzer Ödülü’ne aday gösterildi.

   

   

   

 • Türkçesi: Funda Başak Dörschel

  Türü: Dünya Edebiyatı / Öykü

  Yayıma Hazırlayan: Evrim Öncül

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Cilt Bilgisi: Ciltsiz

  Kağıt Bilgisi: Kitap Kâğıdı

  Basım Tarihi: Şubat 2014

  Basım Bilgisi: 1. Baskı

  Sayfa Sayısı: 160 s.

  Kitap Boyutları: 13,5 cm x 19,5 cm

  ISBN No: 978-605-5029-11-1

  Barkod No: 9786055029111

Diğer Kitaplarımız