top of page
Büyücüler Çağı, Felsefenin İhtişamlı On Yılı, 1919-1929 // Wolfram Eilenberger

Büyücüler Çağı, Felsefenin İhtişamlı On Yılı, 1919-1929 // Wolfram Eilenberger

Stok kodu: 9786256896000

Büyücüler Çağı, Felsefenin İhtişamlı On Yılı, 1919-1929

Wolfram Eilenberger

 

Yaşam ve insan varoluşu hakkında yeni soruların sorulduğu, bazı fikirlerin ilk kez düşünüldüğü bir on yıl.

 

Uzun yıllar Philosophie Magazin dergisinin yayın yönetmenliğini yapan Wolfram Eilenberger; iki dünya savaşı arası dönemde 1920’lerin ruh halini, büyük belirsizliği, biten bir savaşın ardında bıraktığı tahribatı ve bir sonrakinin yaklaşan ayak seslerini, yükselen ekonomik krize karşın her şeye eşlik eden yaşam sevincini, eskinin yıkıldığı ama yeninin ne olduğu nun da tam bilinemediği bir zaman aralığını dört büyük filozofun hayatı üzerinden anlatıyor.

 

Dünyaya çarpan bir göktaşı misali aniden ortaya çıkan ve Hannah Arendt'e olan aşkıyla kavrulan Martin Heidegger. Cambridge'deki herkes bir felsefe tanrısı olarak ona taparken taşrada ilkokul çocuklarına yoksulluk içinde ders vermeyi seçen, servetini reddetmiş bir milyarderin oğlu, büyük dâhi Ludwig Wittgenstein. Letonyalı bir anarşistle Capri'de yaşadığı aşkın bir devrimciye dönüştürdüğü Walter Benjamin. Ve son olarak, ülkesini terk etmeden önce Hamburg'un burjuva mahallelerinde Nazi iktidarının ve Yahudi düşmanlığının yükselişine çıplak gözle tanık olan Ernst Cassirer. Farklı kökenlerden, farklı dünya anlayışlarından gelip farklı bir geleceğe yelken açsalar da temelde peşine düştükleri soru aynıdır: İnsan nedir?

 

Wolfram Eilenberger, bu dört aykırı filozofun yaşamlarında ve devrimci düşüncelerinde bugünkü dünyamızın kökenlerini görüyor. 1920’lere felsefe tarihi üzerinden bu bakış; aynı zamanda günümüz dünyasındaki benzer anlamsızlığa, tıkanmışlığa dair hem bir hatırlatma hem de bir ilham kaynağı. Ama hepsinden önce büyüleyici bir okuma deneyimi.

 • Wolfram Eilenberger, 1972 doğumlu, çok ödüllü bir Alman yazar ve filozoftur. Biyografi, dönem tarihi ve felsefeyi birleştirerek kaleme aldığı kurgusal olmayan anlatı kategorisindeki kitaplarıyla kendine has bir tür yaratmasıyla tanınıyor. 2011 – 2017 yılları arasında Philosophie Magazin dergisinin kurucu yayın yönetmenliğini yürüttü. İsviçre merkezli televizyon kanalı SRF’de Sternstunde Philosophie adlı programın sunuculuğunu yaptı. Yazarın uluslararası alanda büyük başarı elde eden ilk kitabı olan Büyücüler Çağı – Felsefenin İhtişamlı On Yılı 1919 – 1929 bugüne dek 30 dile çevrildi. Kitap Kasım 2018’de Almanya’da Bayerischer Buchpreis, 2019’daysa Fransa’da Prix du Meilleur Livre Étranger ödüllerine layık görüldü. Halen Almanya ve Kuzey Amerika’daki çeşitli üniversitelerde ders veren Eilenberger, uluslararası felsefe etkinliği phil.COLOGNE Philosophie-Fest’in program yönetiminde yer almaktadır. Yazar, ailesiyle Berlin’de yaşıyor.

 • Türkçesi: Ali Nalbant

  Yayıma hazırlayan: Serkan Seymen

  Sayfa düzeni: Semih Büyükkurt

  Kapak tasarımı: Kolektif Tasarım

  1. Baskı Nisan 2023

  ISBN: 978-625-6896-00-0

  376 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

330,00₺ Normal Fiyat
214,50₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız