top of page
Berlin’in İlk Günleri // Ulrich Gutmair

Berlin’in İlk Günleri // Ulrich Gutmair

Stok kodu: 9786052205914

Berlin’in İlk Günleri

Birleşme Yıllarının Sound’u

Ulrich Gutmair

 

Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından Berlin bir an için gezegenin, şimdiki zamanın, (içinde var olunan anın) başkenti haline gelmişti. Her telden sanatçı, ev işgalcileri, bir gecede açılıp bir gecede kapanan kulüpler, barlar, sanat galerileri, yeni dönemin müziğini eşzamanlı yaratan DJ’ler, kalabalık bir rave kitlesi eski şehrin merkezine el koymuş ve onu hayata geri döndürmüştü. Kısa bir dönemdi, çok uzun sürmedi ama Berlin’in, etkisi bugün bile süren imajı aslında o günlerin mirası.

 

Ulrich Gutmair eskinin yıkıldığı ama yeninin de tam hâkim olamadığı o geçiş günlerinde oradaydı. 1990 – 97 yılları arasında yaşanan, modern toplumun kurallarının, hatta devlet otoritesinin askıya alındığı o tuhaf zamanları sözü bizzat dönemin aktörlerine bırakarak aktarıyor.

 • ULRICH GUTMAIR

  1968’de Svabya’ya bağlı Dillingen an der Donau’da doğdu. Duvarın çöküşünden birkaç hafta öncesinde Berlin’e taşındı. Berlin Özgür Üniversite-si’nde tarih ve gazetecilik okudu. Çok sayıda dergide yazıları yayımlanan Gutmair, 2007’den bu yana Berlin merkezli günlük gazete TAZ’ın (Die Tageszeitung) kültür sayfasında editörlük yapıyor. 2019’dan bu yana farklı dönemlerde Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk yazarı olarak İstanbul’da bulundu. Halen Berlin’de yaşayan Gutmair, şu sıralar Almanya’daki punk kültürüyle ilgili bir kitap üzerinde çalışıyor.

 • Yayıma Hazırlayan: Nükhet Polat

  Son Okuma: Serkan Seymen

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Mayıs 2022

  224 sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-91-4

196,00₺ Normal Fiyat
127,40₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız