top of page
Beslenme Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar // Marcello Ticca

Beslenme Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar // Marcello Ticca

Stok kodu: 9786052205419

Beslenme Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Marcello Ticca

 

Sağlığımız için büyük önem taşıyan gıda ve beslenmeyle alakalı sayısız önyargı, klişe, yanlış inanış ve yalan mevcut. Köhnemiş yanlış bilgilerin yanı sıra özellikle günümüzde internet ve basın yoluyla hiçbir kontrole tabi tutulmadan, bilimsel kanıtlara dayanıp dayanmadığı önemsenmeden hızla dolaşıma giren haberler birçoğumuzu sağlığımızı tehlikeye sokabilecek tercihler yapmaya itiyor.

 

İtalya’nın önde gelen gıda ve beslenme uzmanlarından Marcello Ticca bu kitabında insanların zihninde kök salmış yanlış inanışların en yaygınlarını bilimsel zeminde inceleyip çürütürken temel besinlerimizin bileşenlerine, tavsiye edilen tüketim miktarlarına ve besinlerden en fazla faydayı sağlamak için yapılması gerekenlere dair pratik bilgi ve önerilerle bilinçli bir beslenme düzenini nasıl benimseyebileceğimizi anlatıyor.

 

“... beslenme konusundaki yanlış bilgilerin günümüzde de çok kolay doğduğu, kök saldığı ve yayıldığı bir gerçek. Yoksa ‘özellikle’ günümüzde mi demeliyiz? Çünkü 2000’lerde internetle beraber bazı haberlerin kurgulanıp ‘viral’ hale gelmesi, beslenme konusundaki ‘sahte haberlerin’ azalmak yerine çarpıcı şekilde çoğalmasına ve günbegün yenilerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Tek başına bu gözlem bile durumu değerlendirmenin ve son yirmi yılda hazırlanan en geçerli derlemeleri dahi güncelleştirmenin gerekliliğini ortaya koymaya yeter.”

 • Marcello Ticca 1937’de doğdu. Roma Üniversitesi’nde tıp, biyoloji ve farmakoloji eğitimi aldı. Sonrasında aynı üniversitede Beslenme Bilimleri Bölümü’nde ihtisas yaptı. Yaklaşık kırk yıl İtalya’daki Gıda ve Beslenme Araştırma Merkezi’nde araştırmalar yürüttü. Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu Ulusal Gıda Güvenliği Komitesi’nde görev yaptı. Gıda ve beslenme uzmanı Ticca, İtalya Gıda Bilimi Derneği başkanı ve İtalya Beslenme Derneği üyesidir. Yazar Beslenme Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar adlı kitabıyla kendi dalında İtalya’nın prestijli ödülü Banarella’ya layık görüldü.

 • İtalyanca aslından çeviren: Leyla Tonguç Basmacı

  Yayıma Hazırlayan: Berk Cankurt

  Son Okuma: İlke Doğan

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Ağustos 2019

  300 Sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-41-9

266,00₺ Normal Fiyat
172,90₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız