top of page
Beyaz Geceler (Resimli Başyapıtlar) // Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Beyaz Geceler (Resimli Başyapıtlar) // Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Stok kodu: 9786052205297

Resimli Başyapıtlar: Beyaz Geceler

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Resimleyen: Nicolai Troshinsky

 

 

“Hayalperest eski hayallerinin arasında, külleri karıştırır gibi, soğumuş yüreğini yeniden ısıtacak, onu yeniden hayata döndürecek bir kıvılcım arar boş yere. Bulacağı kıvılcımla sönen o güzel hayallerinin ateşini yeniden yakacak, kanını kaynatan, mutluluk gözyaşları döktüren müthiş düşlerine tekrar kavuşacaktır.”

 

Sekiz yıldır yaşadığı St. Petersburg’da kimseyle yakınlaşamamış ama şehri evleriyle, yüzleriyle ezbere bilen yalnız, kederli, hayalperest bir genç adamın dört beyaz gecesinin öyküsü bu.

 

Hayalperestimiz sıradan gece yürüyüşlerinden birinde Nastenka'yla karşılaşır. Hayatın yabancısı bu ikili kısa sürede hikâyelerini, dertlerini, hayallerini paylaşacak kadar yakınlaşır; birlikteyken kederleri, huzursuzlukları uğramaz yanlarına; geceleri ve ruhları aydınlanır. İnsanın tek başınalığı, kalbini birine korkusuzca açabilmesinin imkânıyla bir aradadır Beyaz Geceler’de. Bu imkân bir an kadar bile olsa, “Böyle bir an ömrü boyunca yetmez mi insana?”

 

Dünya edebiyatının en güçlü yazarlarından Dostoyevski’nin külliyatında kendine has, ayrı bir yeri olan Beyaz Geceler’in zarif ve yalın üslubuna bu kez Nicolai Troshinsky’nin büyüleyici çizimleri eşlik ediyor.

  • Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 1812’de Moskova’da doğdu. Annesi öldükten kısa süre sonra babası tarafından St. Petersburg’daki Askeri Mühendislik Okulu’na gönderildi. Mezuniyetinin ardından, sadece edebiyata odaklanmak için askeriyeden istifa etti. İlk romanı İnsancıklar 1846’da yayımlandı. Bu eserden sonraki kitapları başarı yakalayamayınca siyasetle uğraşmaya başladı. 1849’da devlet aleyhine komplo kurmaktan tutuklanıp idama mahkûm edildi ancak cezası Sibirya’da dört yıllık sürgün cezasına çevrildi. Hapishane deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı Ölüler Evinden Anılar’ın (1862) ardından tekrar adından söz ettirir oldu. Kumar bağımlılığı yüzünden hayatını maddi sıkıntılar içinde geçiren Dostoyevski 1881’de öldü. Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Budala, Yeraltından Notlar gibi çok sayıda eseriyle 20. yüzyıl edebiyatı ve düşün dünyası üzerinde muazzam bir etki yarattı.

160,00₺ Normal Fiyat
104,00₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız