top of page
Cinsellik ve Başarısız Mutlak // Slavoj Žižek

Cinsellik ve Başarısız Mutlak // Slavoj Žižek

Stok kodu: 9786256896130

Cinsellik ve Başarısız Mutlak

Slavoj Žižek

 

Slavoj Žižek, felsefi sisteminin bugüne kadarki en titiz çalışmasında, diyalektik materyalizmin yeni bir tanımını sunuyor.

 

Bu kitabında, Alain Badiou, Robert Brandom, Joan Copjec, Quentin Meillassoux ve Julia Kristeva gibi isimlerin eserlerini yorumlamakla sınırlı kalmıyor; popüler bilimden kuantum mekaniğine, cinsel farktan analitik felsefeye uzanan bir macera vadediyor. Žižek Möbius şeridini, çapraz-kapağı ve Klein şişesini gözümüzde canlandırarak varlık, öz ve kavramdan oluşan Hegel mantığının temel üçlüsüne hareket kazandırıyor. Yeni Hegel ve Kant okumaları ise film, politika ve kültür üzerine yorumlarla birlikte sahneleniyor.

 • Slavoj Žižek (1949 —): Slovenyalı filozof, kültür teorisyeni ve entelektüel. Orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak Ljubljana’da dünyaya geldi. Çocukluğunun çoğunu Portorož adlı sahil kasabasında geçirdi ve burada Batılı filmlere, teorilere ve popüler kültüre ilgi duydu. Küçükken yönetmen olmak istese de daha sonra bu heveslerden vazgeçip felsefeye yöneldi. Ljubljana Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı, yüksek lisans ve doktorasını da aynı üniversitede tamamladı.

  1980’lerde alternatif gençlik dergilerinde köşe yazarlığı yaptı, köşesinde Tito’nun politikalarıyla toplumun askerileşmesini eleştiriyordu. O dönem Slovenya Komünist Partisi üyesiydi. Daha sonra partiden istifa etse de politik aktivistlikten asla vazgeçmedi.

  Žižek, son derece üretken bir yazar olmanın yanında, Jacques Derrida, Jacques Lacan, Sigmund Freud ve Louis Althusser gibi öncü isimlerin çevirmenliğini ve editörlüğünü de yapmıştır.

  Halihazırda Londra Üniversitesi, Birkbeck İnsani Bilimler Enstitüsü’nün müdürüdür. New York Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak dersler vermekte ve Ljubljana Üniversitesi Felsefe Bölümünde kıdemli araştırmacı görevini yürütmektedir.

 • Özgün adı: Sex and the Failed Absolute

  İngilizce Aslından Çeviren: Barış Engin Aksoy

  Yayıma Hazırlayan: Adem Beyaz

  Kapak Tasarımı: Kolektif Tasarım

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Aralık 2023, İstanbul

  ISBN: 978-625-6896-13-0

  480 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 15 x 21,5

456,00₺ Normal Fiyat
296,40₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız