top of page
Demir John Erkekler Üzerine Bir Kitap // Robert Bly

Demir John Erkekler Üzerine Bir Kitap // Robert Bly

Stok kodu: 9786256896178

Demir John Erkekler Üzerine Bir Kitap

Robert Bly

 

Şair ve çevirmen Robert Bly, bu derinlikli kitabında erkek olmanın ne olduğuna dair yeni bir ufuk sunar. Bly’ın fikirleri, erkeklerle yürüttüğü çalışmalara ve kendi hayatından izlenimlere dayanır.

 

Eski hikâye ve efsanelerden zengin anlamlar çıkaran Bly, “Demir John” adlı bir Grimm masalını işler; bu masalda anlatıcı ya da “Vahşi Adam”, genç bir adama erkeklik gelişiminin sekiz aşamasında rehberlik eder, böylece bize çoktan unutulmuş arketipleri ve güçlü erkeklik imgelerini hatırlatır.

 

62 hafta boyunca New York Times Çok Satanlar listesinde kalan Demir John, mitin yüceliğiyle pratik yaşamı bir araya getirdiği ve buna bir de kendi tarihimizden acı dolu dersler eklediği için önümüzdeki dönemde de hem erkeklere hem kadınlara rehberlik edip ilham verecek kült bir eser.

 • Robert Bly (1926-2021): Amerikalı şair, yazar ve aktivist. ABD’nin Minnesota eyaletinde Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1944’te Donanmaya katıldı ve iki yılını orada geçirdi. Minnesota’daki St. Olaf College’da bir yıl okuduktan sonra Harvard’a geçti ve böylece o dönemde üniversite öğrencisi olan Donald Hall, Adrienne Rich, Kenneth Koch, John Ashbery, Harold Brodky, George Plimpton ve John Hawkes gibi ünlü yazarlar grubuna katıldı. 1956’da Norveç’e gidip Norveç şiirini İngilizceye çevirmek için bir burs aldı. Oradayken Pablo Neruda, Cesar Vallejo ve Georg Trakl gibi büyük şairleri de keşfetti. Daha sonra ABD’de şiir çevirisi için bir edebiyat dergisi kurmaya karar verdi. 1966’da “Amerikan Yazarları Vietnam Savaşı’na Karşı” adlı derneği kurdu ve savaşa karşı muhalefete öncülük etti. 70’li yıllarda mitlerin, Hint vecd şiirinin, meditasyonun ve hikâye anlatımının gücünü kutsayan on bir şiir, deneme ve çeviri kitabı yayınladı. Hem kadınlar hem erkekler için atölye çalışmaları yaptı, Avrupa masalları üzerine seminerler düzenledi. Son derece üretken bir yazar olan Bly’ın kitapları onlarca dile çevrildi ve uluslararası çok satanlar arasına girdi.

 • İngilizce Aslından Çeviren: Doğukan Toprak Sarıkaya

  Yayıma Hazırlayan: Adem Beyaz

  Kapak Tasarımı: Kolektif Tasarım

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Nisan 2024, İstanbul

  ISBN: 978-625-6896-17-8

  336 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

320,00₺ Normal Fiyat
208,00₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız