top of page
Faust (Resimli Başyapıtlar) // Johann Wolfgang Goethe

Faust (Resimli Başyapıtlar) // Johann Wolfgang Goethe

Stok kodu: 9786058611986

Resimli Başyapıtlar: Faust 

Johann Wolfgang Goethe

 

Mantığı elden bırakmadan tanrısal bilginin ve deneyimin peşindeki bir adamın çok, çok eski hikayesini anlatır Faust. Bu arayış sırasında ortaya çıkan trajik sonuçların tasvirleri hem Goethe’nin büyük dehasının kanıtı, hem de edebiyattaki en önemli başarılardan biridir.

 

Johann Wolfgang Goethe’nin, dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri kabul edilen ve otuz yılda kaleme aldığı muazzam eseri Faust’a şimdi Harry Clarke’ın 1925 yılında yaptığı muhteşem resimler eşlik ediyor.

 

Goethe hayatının sonlarına doğru Faust’un, fikirleri ve bu fikirleri temsil eden karakterlerle olayları konu eden ikinci bölümünü yazsa da, insanların ruhunu ve aklını asıl ele geçiren şiirsel yoğunluğuyla ilk bölümdür. Romantik bir hayal gücünün eseri  bu bölüm yaşayan karakterlerin duyguları, düşünceleri ve arzularıyla dopdoluydu ve pek çok başka sanat eserine de öncülük etti.

 

“Ruhun içine sarıldığı,

Kendini beğenmişliği kahrolsun.

Duyularımızı bırakmayan görünüşün,

Körleştiriciliği kahrolsun!

Kahrolsun düşlerin ikiyüzlülüğü,

Ünümüz ve adımızın sözde kalıcılığı!

Kahrolsun yaltaklanan mal ve mülk,

Kadın, çocuk, hizmetçi ve kul!

Kahrolsun, hazineler vaat ederek,

Akıl almaz şeyler yaptıran,

Ya da tembel bir zevk için,

Yastığımızı hazırlayan Para Tanrısı!

Üzümlerin uyuşturan sıvısı kahrolsun!

En yüksek aşk, umut, inanç,

Her şeyden önce sabır kahrolsun!”

  • Johann Wolfgang Goethe, 28 Ağustos 1749’da Frankfurt’ta doğdu. Babası tarafından Aydınlanma düşüncesinin ideallerine göre yetiştirildi ve genç yaşta Fransızca, Latince ve Eski Yunanca öğrendi. 1765’te başladığı hukuk eğitimine 3 yıl sonra rahatsızlanarak ara verip Frankfurt’a dönen Goethe iyileşmesinin ardından öğrenimini sürdürmek için Strasbourg’a gitti. Orada tanıştığı teolog, sanat ve edebiyat kuramcısı Herder, Goethe’yi Homeros, Shakespeare, James Macpherson gibi yazarların kendilerine özgü dil kullanımlarına ve ayrıca halk edebiyatına yönlendirdi. Görsel sanatlara duyduğu ilgi 1786’da yolunun Roma’ya düşmesine neden oldu ve Roma’da görsel sanat eserlerini yakından inceleme fırsatı buldu.

    Şiir, drama, hikaye, estetik, sanat, edebiyat teorisi ve doğa bilimleri dahil pek çok alanda eserler yaratan Goethe, Alman düşünce ve edebiyatını derinden etkilediği gibi, ulusal sınırları aşıp dünya edebiyatının zirvesindeki yerini almıştır.

    22 Mart 1832 yılında yaşama veda eden Goethe’nin son sözlerinin “daha fazla ışık” olduğu tartışmalıdır.

     

     

Diğer Kitaplarımız