top of page
Gelecekten Gelen Şiir // Srećko Horvat

Gelecekten Gelen Şiir // Srećko Horvat

Stok kodu: 9786052205785

Gelecekten Gelen Şiir - Küresel özgürleşme hareketi neden

uygarlığımızın son fırsatı?

Srećko Horvat

 

“İşgal mi? Aynen öyle, işgal. Şimdiki işgal ne dünya çapındaki faşist hareketler ve otoriter yönetimlerden ne de siyaset ve mekânın yeni duvarlar ve gözaltı merkezleriyle fiziken işgal edilmesinden ibaret. İstencin melankolisinde ve kötümserliğinde boğulan duygularımızın, arzularımızın ve hayal gücümüzün manen işgal edilmesi de söz konusu. Bugün yaşadığımız işgal, başka bir alternatif olmadığına, dolayısıyla bir geleceğin de olmadığına yönelik yaygın hisse –hatta gerçekliğe– dayanıyor.”

 

Siyaset felsefesi alanında çalışan aktivist, yazar Srećko Horvat siyasi, ekonomik, ekolojik ve insani krizlerin kesişiminde kıyamet söylemleriyle sarmalandığımız günümüzde özgürleşmek için ulusal sınırları ve kimlikleri aşan, geçerliliğini yitirmiş uygulama ve söylemlerin ötesine geçen küresel bir örgütlenmeye ihtiyacımız olduğunu savunuyor.

 

Nazi işgalindeki Yugoslavya’nın partizan direniş hareketinden mülteci kamplarına, edebiyat ve sinemadaki distopik anlatılardan günümüz isyan hareketlerine uzanan bir anlatıyla içinde bulunduğumuz vahim durumu değerlendiriyor ve küresel düzeni kökten değiştirebilecek bir enternasyonalizmin manifestosunu sunuyor. 

 

“Horvat çarpıcı vizyonuyla acil bir ihtiyacı ve erişilebilir bir hedefi işaret ediyor.”

Noam Chomsky

 

 • 1983 doğumlu Hırvat felsefeci, aktivist, yazar. Yanis Varoufakis’le birlikte Avrupa Demokrasi Hareketi 2025’in (DiEM25) kurucularındandır. Kitapları arasında Aşkın Radikalliği, Avrupa Ne İstiyor? (Slavoj Žižek ile birlikte) ve After the Apocalypse (Kıyametten Sonra) yer almaktadır.

 • Özgün adı: Poetry From the Future. Why a

  Global Liberation Movement Is Our

  Civilisation's Last Chance

  İngilizce Aslından Çeviren: M. Taha Tunç

  Yayıma Hazırlayan: A. Müge Çavdar

  Son Okuma: Mehmet Ekinci

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Mart 2021

  ISBN:  978-605-2205-78-5

  190 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

168,00₺ Normal Fiyat
109,20₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız