top of page
İdeoloji Olarak Biyoloji // R. C. Lewontin

İdeoloji Olarak Biyoloji // R. C. Lewontin

Stok kodu: 9786055029425

İdeoloji Olarak Biyoloji – DNA Doktrini

R. C. Lewontin

 

Her politik felsefe bir insan doğası teorisiyle başlamak zorundadır.

 

İdeoloji Olarak Biyoloji, kökleri 19. yüzyıldaki sosyal Darwinizme uzanan ve toplumun özelliklerinin, üyelerinin bi reysel özelliklerden kaynaklandığını ve bu özelliklerin de üyelerin genlerinde bulunduğunu kabul eden sosyobiyolojiyi odağına alarak, modern bilim ideolojisinin bizi yönelttiği hatalı yolları inceliyor. Bilimin sınırlı olduğunu kabul ederek, doğanın zenginliğini yeniden keşfetmemizi ve bilimin gerçek değerini takdir etmemizi sağlıyor.

 

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından R. C. Lewontin yayımlandığı yıl büyük ses getiren kitabında, Stephen Jay Gould ve Peter Medawar’la aynı doğrultuda “saf bilimin” toplumsal ve siyasi ihtiyaçlarla varsayımlar tarafından nasıl şekillendirilip yönlendirildiğini irdeliyor.

 

“Bilim insanları, yaşama bilim insanları olarak değil, ailenin, devletin, üretken bir yapının içindeki toplumsal varlıklar olarak başlar ve doğaya toplumsal deneyimlerinin şekillendirdiği bir mercekten bakarlar... Bilim, kendinden önceki Kilise gibi, her tarihsel devirde toplumun baskın değerleriyle görüşlerini yansıtan ve perçinleyen bir toplumsal kurumdur.”

 • R. C. Lewontin New York’ta doğup büyüdü. 1951’de Harvard Ünivesitesi’nden biyoloji lisans diploması aldı, bunu matematiksel istatistik alanında lisansüstü ve Colombia Üniversitesi’nde zooloji alanında doktora derecesi takip etti. Lewontin North Carolina Devlet Üniversitesi, Rochester Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nde dersler verdi. Önde gelen bir genetikçi olan Lewontin, popülasyon ve deneysel genetik alanındaki çalışmasıyla tanınır. Yeni teknolojilere ilgisi vardır ve yeni Darwincilik’i bazı yönleriyle eleştirir. Lewontin, The Genetic Basis of Evolutionary Change, It Ain’t Necessarily So ve The Triple Helix gibi birçok kitabın yazarı ve Not in Our Genes (Steven Rose ve Leon J. Kamin’le birlikte), The Dialectical Biologist ve Biology Under the Influence (Richard Levins’le birlikte) isimli kitapların ortak yazarıdır. Harvard Üniversitesi’nde Alexander Agassiz Araştırma Profesörü olarak çalışan Lewontin ayrıca New York Review of Books’a düzenli olarak makale yazmaktadır.

   

   

   

   

   

   

   

 • Türkçesi: Cengiz Adanur

  Türü: Kolektif Düşünce Dizisi / İnceleme

  Yayıma Hazırlayan: Evrim Öncül

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Cilt Bilgisi: Ciltsiz

  Kâğıt Bilgisi: Kitap Kâğıdı

  Basım Tarihi: 1. Baskı Haziran 2015

  Basım Bilgisi: 3. Baskı Ocak 2018

  Sayfa Sayısı: 112 s.

  Kitap Boyutları:13,5 cm x 19,5 cm

  ISBN No: 978-605-5029-42-5

  Barkod No: 9786055029425

160,00₺ Normal Fiyat
104,00₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız