top of page
Dava // Sadakat Kadri

Dava // Sadakat Kadri

Stok kodu: 9786052205266

Dava / Sokrates’ten O. J. Simpson’a Yargılamanın Tarihi

Sadakat Kadri

 

"Yeryüzünde hüküm verme hakkı tam olarak kime tanınmıştır?”

 

Uluslararası insan hakları davalarıyla tanınan avukat ve gazeteci Sadakat Kadri, Sokrates’in meşhur savunmasından engizisyona, cadı avından hayvanların yargılandığı mahkemelere, Nürnberg’den Stalin döneminin düzmece duruşmalarına, ırkçı önyargılardan savaş suçlarının yargılanmasına uzanan hattı izleyerek farklı hukuk sistemlerini ve tarihin ünlü ceza davalarını masaya yatırıyor. Alice’in harikalar diyarında çalıntı turtalar için kurulan mahkemeyi, toprağı eşelemekten yargılanan üç köstebeği ya da bir kan davasını anlatan Kuzey’in ünlü destanı Yanık Njáll’ı unutmadan, ayrıntıları ciddiye alarak, mizahı da ihmal etmeksizin yargılamanın tarihini usta bir hikâyeci diliyle aktarıyor.

 

Farklı dönem ve konular ekseninde ilerleyen Dava cezalandırma yöntemlerini sorgulayıp ceza davalarını takip ederken günümüze de damgasını vuran cadı avları, hukuksuz yargılamalar ve haksız kararlar üzerine yeniden düşünmeye vesile oluyor.   

 

Sadakat Kadri ceza davasının asırlar süren gelişimini zekâ ve mizahla örülmüş berrak bir dille takip ediyor. Etkileyici bir eser.

- The Times

 

Büyüleyici, rengârenk ve hikâyelerle dolu… Kadri’nin panoramik bakışı okura günümüzün karmaşık dünyasını anlamakta yardımcı olacak ahlaki ve siyasi kavrayışlar sunuyor. Gerçek bir başarı.

- Guardian

 

 • 1964’te Londra’da doğan Sadakat Kadri, Cambridge’de tarih ve hukuk eğitimi aldıktan sonra Harvard’da yüksek lisans yapar. Gazeteci, yazar ve hukukçu olmasının yanı sıra gezi yazılarıyla da bilinir. 1989 Kadife Devrimi sırasında ziyaret ettiği Prag’da  iki yıl yaşar, bu iki yıllık süreçte hazırladığı Prag rehberi Thomas Cook Ödülü’ne aday gösterilmiş ve 1998’de Shiva Naipaul Ödülü’nü kazanmıştır. Bir hukukçu olarak Karayipler’de idam cezasıyla yargılanan bazı sanıkların vekâletini üstlenmiş, Afrikalı bir diktatörü soruşturmuş ve Fiji’deki bir askeri diktatörlüğün meşruluğuna meydan okumuştur.  

 • Türkçesi: Gökhan Arıkan

  Yayıma Hazırlayan: Müge Karahan

  Son Okuma: Banu Yılmaz

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Ocak 2019

  552 Sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 15,5 x 21,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-26-6

495,00₺ Normal Fiyat
321,75₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız