top of page
Dilenciler ve Kibirliler // Albert Cossery

Dilenciler ve Kibirliler // Albert Cossery

Stok kodu: 9786052205624

Dilenciler ve Kibirliler

Albert Cossery

 

“Hayatı yaşamadan öğretmek cehaletin işlediği en iğrenç suçtu.”

 

İnsan ilişkilerine ve topluma getirdiği nüktedan ve kışkırtıcı bakışla Batı kültürünün son gerçek anarşist yazarı kabul edilen Albert Cossery’nin döneminin avangard yazarlarının aksine can sıkıntısı ve muğlaklıklardan uzak romanı, adaletsiz toplumların düzenini bozan hırsızlar, züppeler, dilenciler ve yersiz yurtsuzlardan oluşuyor. Eski felsefe hocası ve dilenci Gohar, uyuşturucu satıcısı ve şair Yeghen, otoriter ve eşcinsel polis amiri Nur El Dine, Kahire sokaklarında bir araya geliyor. Peki, toplumsal norm ve heveslere karşı çıkarken iç huzuru nasıl koruyorlar? Fakirliğin ortasında, usanmaz devlet güçlerinin durduramadığı yaşam enerjisini nasıl muhafaza ediyorlar?

 

"Karakterlerinin içinden geçtiği dinmeyen hüzne ve beyhudeliğe rağmen, Cossery her eserinde boyunduruğa karşı insanlardaki inatçı inancın gücünü göstermeye devam ediyor."

—Henry Miller

 

"Bir efsane… Otoritenin tüm biçimlerini çürüten yakıcı bir hiciv onunkisi. Mesajı çok açık: Cennet kaybolmadı, sadece hepimiz dünyanın cennetvari sadeliğinin tadına varamayacak kadar meşgulüz."

—Guardian

 

"Camus gibi Cossery de ahlaki soruları absürdün filtresinden geçirerek inceler; Miller gibi o da başıboşları kucaklar. Bununla birlikte onun yazınında çok güçlü bir politik görev duygusu vardır. Cossery’e göre en şiddetli isyan edimi,iştirak etmemeyi tercih etmektir."

—Los Angeles Times

 

"Albert Cossery... her gün karşımıza çıkması gereken bir isim. O kadar iyi ki: kusursuz bir üslupçu, boyun eğmez bir mizahçı, en önemli meselesi ise “her şeyin yanlış olduğu bir dünyada” hevesin beyhudeliği."
—David Ulin, Los Angeles Times

 • Albert Cossery (1913-2008): Mısır doğumlu Fransız yazar. On yedi yaşındayken hukuk eğitimini bitirmek için gittiği Paris’te okulu bitiremedi ve bütün yaşamını yazıya adadı. Eserlerinin tamamına yakınını Fransızca yazmasına, hayatının son altmış yılını Paris’te küçük bir otel odasında geçirmesine rağmen tüm romanları ya Mısır’da ya da diğer Arap ülkelerinde geçer. “Tembelliğin” kusur değil tefekkürün bir biçimi olduğu yaşam felsefesine uygun olarak altmış yıl boyunca sekiz roman yazdı. Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Tristan Tzara, Alberto Giacometti, Lawrence Durrell ve Jean Genet gibi dönemin diğer yazar ve sanatçılarıyla yakın arkadaşlıklar kurdu. İlk öykü kitabı Les hommes oubliés de Dieu (Tanrının Unuttuğu İnsanlar, Kanat Kitap, 2004) yirmi yedi yaşındayken yayımlandı, ardından Henry Miller’ın desteğiyle ABD’de İngilizce çevirisi çıktı. 1990’da Fransız Akademisi tarafından verilen Grand Prix de La Francophonie ve 2005’te Grand Prix Poncetton’na layık görüldü. İnsan ilişkilerine ve topluma getirdiği nüktedan ve kışkırtıcı olduğu kadar berrak ve derin bakışla Batı kültürünün son gerçek anarşist yazarı olarak kabul edilir. Döneminin avangard yazarlarının aksine hikâye anlatıcılığı can sıkıntısı ve muğlaklıklardan uzaktır. Başkahramanları adaletsiz toplumların düzenini bozan hırsızlar, züppeler, dilenciler, yersiz yurtsuzlardan oluşur. Dilenciler ve Kibirliler Türkçedeki ilk romanıdır.

 • Fransızca Aslından Çeviren: Servet Ugan

  Yayıma Hazırlayan: Samet Yalçın

  Son Okuma: Ayşe Yılmaz

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Haziran 2020

  205 Sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 15,5 x 19,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-62-4

182,00₺ Normal Fiyat
118,30₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız