top of page
Karşılaşmalar: Bir Benjamin Romanı // Jay Parini

Karşılaşmalar: Bir Benjamin Romanı // Jay Parini

Stok kodu: 9786052205358

Karşılaşmalar: Bir Benjamin Romanı

Jay Parini

 

“Hiçbir zaman tatmin edemediği Tarih Meleği tarafından öldürülmüştü hiç kuşkusuz. Onu öldüren en bariz şeyse genellikle alaycı bir şekilde tetikte bekleyip en sonunda her zaman sahnede belirerek daha önce gerçekleşmiş olan her şeyin, her çıtkırıldım adım ve irkilmenin, gözün her titreşiminin, kalpten hissedilmiş her çizginin ve rasgele her jestin yazarlığını üstelenen Zaman’dı.”


Walter Benjamin’in 1940 yılında Nazi Almanya’sının Fransa'yı işgalinin hemen ardından Paris’ten kaçışıyla başlayan Karşılaşmalar Benjamin’in tutkularıyla tuhaflıklarının peşine düşüp ölümünün matemini tutuyor.

Felsefe tartışmaları, Nazi işgali, savaş ve kaçış ekseninde ilerleyen, Bertolt Brecht, Gershom Scholem, Hannah Arendt gibi isimlerin de yer aldığı romanda, Benjamin arkadaşları ve ailesi, aşkları ve yalnızlığı, hayatı ve intiharı, gözünden sakındığı elyazması sayfalar vasıtasıyla yeniden ete kemiğe bürünürken hayat hikâyesi de yirminci yüzyılın ortasında dünyayı yakıp yıkan korkunç savaşın güçlü bir metaforuna dönüşüyor.

 • Jay Parini bugüne kadar Anthracite Country, Town Life, House of Days, The Art of Substraction ve New and Collected Poem: 1975-2015 adlı şiir kitaplarının ve The Love Run, The Patch Boys, Son İstasyon (Alfa Yayınları, 2018), Bay of Arrows, The Apprentice Lover ve The Passages of H. M. adlı romanlarının yanı sıra John Steinbeck, Robert Frost, William Faulkner, Jesus ve Gore Vidal gibi isimlerin biyografilerini yazmıştır. Yazarın aynı zamanda Theodore Roethke: An American Romantic adını verdiği eleştirel bir çalışması da bulunmaktadır. Eşi ve üç oğluyla beraber Vermont’ta yaşayan Parini, Middlebury College’ta öğretmenlik yapmaktadır.

 • Türkçesi: Burcu Halaç

  Yayıma Hazırlayan: Cansu Canseven

  Son Okuma: Evrim Öncül

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Mayıs 2019

  386 sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-35-8

344,00₺ Normal Fiyat
223,60₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız