top of page
Kavuşmak // Fred Uhlman

Kavuşmak // Fred Uhlman

Stok kodu: 9786055029609

Kavuşmak

Fred Uhlman

 

Kavuşmak, “Svabya’nın maviye çalan, huzurlu tepelerinde” büyüyen iki genç adamın birbiriyle kurduğu derin, masum arkadaşlığın ve Almanya’da döneme hâkim Yahudi karşıtı fikirlerin bu arkadaşlığa ve masumiyete nasıl gölge düşürdüğünün hikâyesini anlatıyor.

 

Fred Uhlman reddedilmeyi, korkuyu, sürgünü ve ırkçılığın insanlar arası ilişkilere nasıl nüfuz ettiğini anlattığı bu çarpıcı eserinde tünelin sonunda her zaman ışık olduğuna da dikkat çekmeyi ihmal etmiyor.

 

Tarihi yeniden yazamayız belki ama Kavuşmak gibi öykülerle hayatın tek perdeden ibaret olmadığını anımsayabiliriz.

 

“Faşizm atılan ilk bombalarla başlamaz, her gazetede üzerine bir şeyler yazılabilecek olan terörle de başlamaz. Faşizm insanlar arasındaki ilişkilerde başlar, iki insan arasındaki ilişkide başlar.”

- Ingeborg Bachmann -

  • Yazar, şair ve ressam kimlikleriyle bilinen Fred Uhlman 1901'de Württemberg'de dünyaya geldi. 1933'te Nazi karşıtı bir avukat olarak çalışırken, Hitler'in şansölyeliğe getirilmesiyle Almanya'yı terk etmek zorunda kaldı. Fransa ve İngiltere'de sürgünde geçirdiği yıllara dair anılarını 1960'ta kaleme aldığı The Making of an Englishman'de derledi. 1985'te Londra'da hayata veda etti.

     

     

Diğer Kitaplarımız