top of page
Kayıp Kaşık // Sam Kean

Kayıp Kaşık // Sam Kean

Stok kodu: 9786056355929

Kayıp Kaşık

Sam Kean

 

Şimdiye dek, kimyayla ilgili neşeli bir şeyler okumak aklınıza hiç gelmedi. Peki size aslında çok şey kaçırmış olduğunuzu söylesek, ne dersiniz? İşte Kayıp Kaşık bunu telafi etmek için harika bir fırsat! Çünkü ödüllü yazar Sam Kean Kayıp Kaşık’la bize elementlerin ve onları keşfedenlerin kimi zaman eğlenceli kimi zaman düşündürücü tarihini anlatıyor.


Gandhi’nin iyottan (I, 53) neden nefret ettiği, radyumun (Ra, 88) neredeyse Marie Curie’nin saygınlığını nasıl mahvedeceği, galyumun (Ga, 31) laboratuvarın muziplik peşindeki çalışanları için nasıl bir şaka malzemesi olduğu, Japonların Godzilla’yı niçin kadmiyumdan (Cd, 48) yapılma füzelerle öldürdüğü ve tellürün (Te, 52) nasıl olup da tarihteki en tuhaf altına hücumu başlattığı... Hepsi ve daha fazlası bu kitapta!


The Royal Society Bilim Kitapları dalında Winton Ödülü Adayı


New York Times çok satılan bilim kitapları listesinden


“Sam Kean, periyodik tabloyu çok satılanlar listesiyle tanıştırıyor ve okuru kimyasal elementlerin dünyasında eğlenceli bir tura çıkarıyor.”
New York Times


“Kışkırtıcı bir eser... Zekice kaleme alınan Kayıp Kaşık, zevkle okunuyor, kolayca sindiriliyor...”
The Guardian


“Sam Kean, daldan dala atlayan yazım tarzıyla keyifli bir okuma imkanı sunuyor. Öğrenirken eğlenmek de isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.”
Library Journal

  • Sam Kean’in kimyaya merakı çocukluk yıllarından başlıyor. Yıllarını kırık termometrelerdeki cıvaları biriktirerek geçiren Sam Kean, şimdi Washington DC’de yazar olarak hayatını sürdürüyor. Çalışmaları New York Magazine, Mental Floss ve Science’ta yayınlanan yazar, National Public Radio’da (Ulusal Halk Radyosu) “Radio Lab” (Radyo Laboratuvarı) ve “All Things Considered” (Enine Boyuna Düşünülürse) adlı programlarda yer aldı. Yazdığı ilk kitap Kayıp Kaşık ile New York Times’ın çok satanları arasına girdi. İkinci kitabı Bitmeyen Keşif DNA'da çok satanlar listesine giren yazar, bilim kadar keşiflerin ve kâşiflerin hikâyelerinden hikayelerinden hoşlanıyor, hatta belki de daha fazla...

     

     

     

Diğer Kitaplarımız