top of page
Lacan’da Aşk // Bruce Fink

Lacan’da Aşk // Bruce Fink

Stok kodu: 9786052205341

Lacan’da Aşk
VIII. Seminer Aktarım Üstüne Bir İnceleme

Bruce Fink
 

Lacancı psikanalist Bruce Fink bu kitabında Lacan’ın aşkı ayrıntılı bir biçimde ele aldığı VIII. Seminer Aktarım merkezinde, aşk hakkında kapsamlı bir psikanalitik çözümlemeye girişiyor. Aşkın çetrefilli manevralarını simgesel, imgesel, gerçek düzlemlerinde ele alırken, açmazları ve paradokslarını eleştirel bir Lacan yorumunda birleştiriyor.

 

Fink aşkın farklı tarihsel dönemlerde, farklı kültürlerde taşıdığı anlamları edebiyattan, felsefeden, mitlerden, tragedyalardan örneklerle gösterirken, aslında aşk derken ne anlatmak istediğimize, aşk kelimesinin anlamına dair ortak olanı bulmaya odaklanıyor. Aşk üstüne psikanalitik bir kazı çalışması olan bu kitap okuru kendi aşk patikasını keşfetmeye davet ediyor.

 

“Aşkımızı ilan ederek, yani sevdiğimize yüksek sesle dile getirerek, eksiğimizi veririz. Kendimizde bir şeyin kayıp olduğunu, eksik bir varlık olduğumuzu, tüm varlığımızla bir şeyi istediğimizi beyan ederiz. Böyle olduğu halde partnerimize varlık ve tamlık hissi vermeyi başarırız. Aslında (partnerimize) sahip olmadığımız şeyi hediye ederiz. Daha doğrusu, bizde eksik olan şeyi bir başka şeye çevirir, o kişinin buna iyi bakmasını isteriz. Bu ötekinin bizim eksiğimize burun kıvırmayacağını ya da onu ayakları altına almayacağını umarız. Açıkçası bazı insanlar diğer insanların onların varlıktaki-eksiklerini ya da eksik varlığını reddedeceğinden o kadar korkarlar ki onu açığa çıkarmaya, göstermeye, vermeye çekinirler. Bu durum, sevgisini ilan ederken duyulan bütün endişelerle yakından ilgilidir: ‘Seni seviyorum’ demek ‘Ben eksiğim ve sen benim eksiğime sesleniyorsun’ demektir.”

 

Lacan’da Aşk, Lacan’ın aktarım semineri üstüne çalışanlar için çok kıymetli bir yardımcı olmakla kalmıyor aşk ve tutku meseleleriyle ilgili herkes için çok temel bir kaynak. Bruce Fink edebi ve kültürel referanslardan geniş çapta yararlanan, konuya vakıf, zihin açıcı kitabında okurlara açık ve net bir dille rehberlik ediyor.”

Darian Leader

 • Lacancı psikanalist Bruce Fink, Lacan üstüne çok sayıda çalışmaya imza atmış, Lacan’ın temel eserlerini İngilizceye kazandırmıştır. Lacan’ın ölümünün hemen ardından kurulan Jacques Lacan psikanalitik enstitüsü École de la Cause freudienne üyesidir. 1993 ila 2013 yıllarında Pittsburgh’daki Duquesne Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde dersler vermiştir. Pittsburgh Psychoanalytic Center’ın yönetim kurulunda yer almaktadır. Başlıca eserleri arasında The Lacanian Subject: Between Language and Jouissance [Lacancı Özne: Dille Jouissance Arasında], Lacancı Psikanalize Bir Giriş (Encore, 2016), Fundamentals of Psychoanalytic Technique [Psikanalitik Tekniğin Temelleri] yer almaktadır.

   

 • Türkçesi: Elif Okan Gezmiş, Zeynep Oğuz

  Yayıma Hazırlayan: Özgür Öğütcen

  Son Okuma: Müge Karahan

  Kapak Tasarımı: Kolektif Tasarım

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Nisan 2019

  357 sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-34-1

315,00₺ Normal Fiyat
204,75₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız