top of page
Müzikli Beyin // César Aira

Müzikli Beyin // César Aira

Stok kodu: 9786052205921

Latin Amerika’nın usta kalemi César Aira, kısacık romanlarının yanı sıra öyküleriyle de tecrübeli edebiyat okurunun radarına takılıyor. Sıradan olayların, hatta kendi hayatına dair bazı unsurların üzerine kurguladığı, bağlamından sapan gerçeküstü metinleriyle Aira okurunu, zihninin karmaşık ve soyut patikalarında beraber çıkacakları kısa yürüyüşlere davet ediyor.

 

Tanrı’nın doğum gününü kutlayan maymunlar, varoluşunu sorgulayan çömleçikuşu, Mona Lisa’nın dünyaya yayılıp kendilerine yeni hayatlar kuran boya partikülleri, yolunu kaybetmiş çizgi roman serserileri, gezici sirklerin doğaüstü yaratıkları… Aira’nın hikâyelerinde tüm bu tuhaf karakterler, gündelik hayatın sıradanlığı içinde ete kemiğe bürünüyor.

 

“Aira’yı okumaya başladığınızda, durmak istemeyeceksiniz.”

Roberto Bolano

 

"Arjantinli yazar César Aira, avangard tekniklerle uğraşan seçkin bir minyatürcü. Çalışmalarındaki neşeli edebi oyunculuğu ve hikâye-içinde-hikâyeleriyle, Vladimir Nabokov ve Italo Calvino'yu andırıyor."

The Wall Street Journal

 • 1949’da Arjantin, Coronel Pringles’de doğdu ve 1967’den bu yana Buenos Aires’te yaşıyor. Buenos Aires Üniversitesi ve Rosario Üniversitesinde dersler verdi. Fransa, İngiltere, İtalya, Brezilya, İspanya, Meksika ve Venezuela gibi ülkelerden kitaplar çevirdi ve editörlüğünü üstlendi. Aira’nın yüzden fazla eseri Arjantin, Meksika, Kolombiya, Venezuela, Şili ve İspanya’da yayımlandı ve başka birçok dile çevrildi. Aira, deneme ve romanlarının yanı sıra İspanyol El País gazetesi için makaleler kaleme aldı. 2021 Formentor Ödülünü ve Guggenheim bursunu almaya hak kazandı, ayrıca Rómulo Gallegos ödülü ve Booker Uluslararası Ödülüne aday gösterildi.

 • Özgün adı: El Cerebro Musical

  İspanyolca Aslından Çeviren: Saliha Nilüfer

  Yayıma Hazırlayan: Çiğdem Şentuğ

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Haziran 2022

  ISBN: 978-605-2205-92-1

  280 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

245,00₺ Normal Fiyat
159,25₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız