top of page
Peter Schlemihl'in Olağanüstü Öyküsü // Adelbert von Chamisso

Peter Schlemihl'in Olağanüstü Öyküsü // Adelbert von Chamisso

Stok kodu: 9786055029258

Peter Schlemihl'in Olağanüstü Öyküsü

Adelbert von Chamisso

 

“Sevgili dostum, insan bir kere düşüncesizlik edip doğru yoldan ayrılırsa, onu hep aşağıya, daha aşağıya çeken başka yollara da sapar; gökyüzünde ona yön gösterecek bir yıldız araması da boşunadır; zira çaresi yoktur, yokuş aşağı gidecek ve intikam tanrıçasına kurban olacaktır.”

 

Modern insanın çaresizliğinin masallara özgü bir üslupla aktarıldığı Peter Schlemihl'in Olağanüstü Öyküsü, sonsuz bir servet elde etmek adına Şeytan’a gölgesini satan Peter Schlemihl'in diğer insanlar tarafından aşağılanıp dışlanmasını anlatır. Adelbert von Chamisso'nun edebiyat tarihine damgasını vuran bu eşsiz hikayesi, aradan geçen iki yüzyıla rağmen hâlâ geçerliliğini koruyor.

 

“Damgalanmış ve dışlanmış bir adamın çektiği ızdırapların derin bir tasviri.”

Thomas Mann

  • Adelbert von Chamisso 1781’de Fransa’da doğdu ve on beş yaşında ailesiyle birlikte Berlin’e yerleşti. Botanik eğitimi alıp 1815-1818 yıllarında dünyayı dolaştı. Pek çok şiir ve balada da imza atan Chamisso, 1814’te kaleme aldığı ve dünya klasikleri arasında önemli bir yer edinen Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü’yle dünya çapında tanındı.

     

112,00₺ Normal Fiyat
72,80₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız