top of page
Sessizliğin Tarihi // Alain Corbin

Sessizliğin Tarihi // Alain Corbin

Stok kodu: 9786052205822

Sessizliğin Tarihi

Rönesanstan Günümüze

Alain Corbin

 

Duy bu ince gürültüyü, akıyor; sessizlik bu.

Dinle, hiçbir şey duyulmazken ne duyduğunu dinle

 

Paul Valéry’nin bu tavsiyesine uyup dinleyebilir miyiz sessizliği yoksa yaşadığımız gürültü çağında unuttuk mu ne olduğunu? Bugünlerde birçoğumuz için sessizlik, doldurulması gereken tekinsiz bir boşlukken, kimilerimiz de sessizliğin hikmetini yeniden öğrenmeye çalışıyor.

 

Fransa’nın yaşayan en önemli tarihçilerinden biri kabul edilen Alain Corbin gürültünün mekândan uzaya her yeri işgal ettiği bu çağdan hareketle, sessizliğe eğitici bir değer atfedilen, konuşmanın nadide görüldüğü çağlara bakıyor. Sessizlik sesin yokluğu değil de meditasyonun bir koşulu olarak çıkıyor karşımıza, tefekkür ve derin düşünüş olarak; sözün tezahür ettiği içsel bir yer olarak...

 

Sessizliği deneyimleme biçimlerinin, sessizlik arayışlarının muazzam çeşitliliğini ve geçirdikleri evrimi edebiyat ve düşünce metinlerine, resim ve sinemaya atıflarla irdeleyen Corbin sessizliğin tarihi üzerine bir ilk çalışma olarak gördüğü bu kitabında, insanın sessizlikle ilişkisinin yaşam için ne kadar kurucu olduğuna dair önemli ipuçları veriyor.

 

 

“Duyular üzerine harikulade çalışmalarından biri olan (...) sessizliği, onun seslerini ve anlamlarını araştırdığı bu kitabı müthiş bir cevher.”

John Merriman, Yale Üniversitesi -  Tarih Bölümü

 

“Alain Corbin tarih yazımını yeni alanlara genişletmekte dünyaca ünlü. Sessizliğin Tarihi’nde bunu daha da ileri götürüyor: Tarif edilmesi güç, çokyönlü bir kavramın tarihini anlatmakla kalmıyor, onun felsefesi, teolojisi ve edebiyatına da giriyor.”

Robert Tombs, Cambridge Üniversitesi

 

“Bu kitap fikirlerle dolu: resmi ‘sessiz söz’ olarak ele alıyor; yazıyı sessizliğin kesintiye uğraması olarak; Tanrı’nın sessizliğindeki acımasızlığı; ormanların, sütliman denizlerin ve karın sessizliğindeki derinliği anlatıyor.”

Times Higher Education

 

“Duyular üzerine çalışan Alain Corbin tarihçilerin görmezden geldiği bir konuyu, sessizliği ele almaya cüret ediyor. ‘Gürültünün yokluğu’ndan fazlası olan bu kitap yüzyıllar boyunca yazar ve şairleri büyülemiş sessizliğin binbir özelliğini gözler önüne seriyor.”

Le Point
 

“Duyulur olanın –duyuların ve duyarlığın– tarihi konusunda otorite kabul edilen yazarın ele aldığı konular listesine artık sessizliği de ekleyebiliriz.”

David E. Cooper, Los Angeles Review of Books


“Sessizliğin Tarihi bir girdabın ortasındaki sessiz vaha gibi baştan çıkarıcı.”

The Independent

 • Fransa’nın yaşayan en önemli tarihçilerinden Alain Corbin Paris I-Sorbonne Üniversitesi, Tarih bölümünde emeritus profesördür. On dokuzuncu yüzyıl Fransa’sı üzerine uzmanlaşmıştır. Duyular, temsiller ve beden konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ünlü bir otorite kabul edilir. Annales Okulu’nda yetişmiş Corbin okulun kurucularından Lucien Febvre’in tarihçilik anlayışına paralel örnekler vermiştir. Koklama ve duyma deneyimleri, toplumsal imgelem, cehalet, eril arzu gibi konular üzerine kitapları vardır. Ayrıca iki ciltlik duygular tarihi Histoire des émotions’un (Seuil, 2016) editörlerindendir.

 • Özgün adı: Histoire du silence: de la Renaissance à nos jours

  Türkçesi: Işık Gören

  Yayıma Hazırlayan: Oğuz Tecimen

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Kapak Görseli: Le Silence, Fernand Khnopff, 1858-1921

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Nisan 2021

  ISBN: 978-605-2205-82-2

  115 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 15 x 21,5

190,00₺ Normal Fiyat
123,50₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız