top of page
Sinemaya Giriş Set // (6 Kitap)

Sinemaya Giriş Set // (6 Kitap)

Stok kodu: 9786055029401

Sinemaya Giriş Seti (Suç – Korku – Fantastik – Bilimkurgu – Kara Film – Belgesel)

Sarah Casey Benyahia / Brigid Cherry / Jennifer Fay - Justus Nieland / Jacqueline Furby - Claire Hines / Mark Bould / Dave Saunders

 

Sinemaya Giriş Seti

 

Film türlerinin (Belgesel, Suç, Fantastik, Korku, Bilimkurgu ve Kara Film) tarih boyunca ve günümüzde anlamı sunmakta kullandığı yöntemlerin, söz konusu türlerin etrafında gelişen akademik söylemlerin, küresel sinemacılığın değişen toplumsal amaçlarıyla bağlamlarının ve yakın zamandaki teknolojik gelişmelerin yapım, dağıtım ve seyir üzerindeki etkilerinin bir seçkisini ortaya koymaya çalışan Sinemaya Giriş Dizisi, okura temel sinemacıları, akımları ve türleri tanıtırak belli bir üstbakış kazandırır. Her kitapta, ele alınan türdeki belli başlı filmleri ve türün tanımlayıcı özelliklerini içeren bir özet; kronoloji; sinemacı, akım ve tür hakkındaki temel tartışmalar ve anlatı yapısını, kamera kullanımını ve yapım kalitesini odağa alan önemli sahnelerin yer aldığı bir giriş bulunmaktadır.

 

Suç / Sarah Casey Benyahia

Sarah Casey Benyahia suç filminin gelişimine genel bir bakış geliştirerek, tür çalışmalarıyla ilgili temel kuram ve düşünceleri mercek altına alıyor. Bu çalışma suç filmlerinin soruşturma yapısı ve anlatısının yanı sıra, şiddetin estetiğini ve temsil ve ideoloji sorunlarını da kapsıyor. Bu konular türün tarihi, dedektifin rolü, “suç ailesi” filmleri ve komplo gerilimleri üzerine vaka çalışmalarıyla birlikte, çağdaş ve klasik Hollywood/Avrupa sineması üzerinden inceleniyor.

 

Korku / Brigid Cherry

Korku sinemasına kapsamlı bir genel bakış sunarak türün nasıl işlediğini irdeleyen Brigid Cherry, korku filmlerinin yeni teknolojiler ve efektlerle kanlı ve tekinsiz görüntüler yaratma yöntemini ele alıyor. Korkunun ayrıca çeşitli kimlik gruplarını nasıl temsil ettiğine, toplumsal kaygıları nasıl işlediğine ve toplumun korkuyu nasıl algıladığına değinerek, korku sinemasının toplum ve kültür içindeki rolünü masaya yatırıyor. Sinemaya Giriş:Korku aralarında The Curse of Frankenstein (1957), Night of the Living Dead (1968), Ginger Snaps (2000), Suspiria (1977), Halloween (1978), The Evil Dead (1981), Candyman (1992), Saw (2004), Ringu (1998),Nosferatu (1921) gibi klasik filmlerin olduğu geniş bir film yelpazesini inceliyor.

 

Kara Film - Sert Modernite ve Küreselleşme Kültürleri / Jennifer Fay - Justus Nieland

Jennifer Fay ve Justus Nieland kara filmin sınırları nasıl aştığını, uluslararası izleyici kitlelerine nasıl hitap edebildiğini ve ekonomik buhran, savaş, işgal, ekonomik ve kültürel modernleşme, sömürgelerin bağımsızlıklarını kazanması ve göç gibi birçok evrensel fenomen eşliğinde yerel suçları ve yerel mekanların krizlerini nasıl dramatize ettiğini irdeliyorlar. Kara film ve evrensel kültür hakkındaki bu çalışma, aralarında The Maltese Falcon (1941), Nora inu (1949), Aventurera (1950), Out of the Past (1947), Ossessione (1943), La bête humaine (1938), C.I.D. (1956), The Lady from Shanghai (1947), The American Friend (1977), Chungking Express’in (1994) bulunduğu birçok film üzerinden kara filmin heterojen tarzlarını tartışmaya açarak, cazibesinden hiçbir şey kaybetmeyen bu tür hakkındaki önemli akademik tartışmaları da gözden geçiriyor.

 

Fantastik / Jacqueline Furby - Claire Hines

Sinema araştırmalarında daha önce göz ardı edilmiş bir alana eğilen Sinemaya Giriş:Fantastik, bu popüler türe ait temel estetik temalar, devam eden tartışmalar ve meselelere odaklanarak, aralarında Alice in Wonderland(2010), Avatar(2009), The Dark Knight(2008), Edward Scissorhands(1990), The Lord of the Rings(2001-2003), Pirates of the Caribbean(2003-2007), Prince of Persia: The Sands of Time(2010), Shrek(2001), Twelve Monkeys’in (1995) bulunduğu filmleri inceliyor.

 

Bilimkurgu / Mark Bould

Blimkurgu, bilimle teknoloji arasındaki ilişkiye dair sorular soruyor; özel efektlerin anlam ve etki üretmede oynadığı role özel bir dikkat göstererek, gösteri, anlatı ve kendi kendini yansıtma kavramları arasındaki karşılıklı ilişkileri ele alıyor. Bilimkurguda rastlanan yüce, grotesk, “camp” çağrışımlarına değinerek, türün sömürgecilik, emperyalizm ve neoliberal küreselleşme söylemlerini nasıl yeniden üretip ifade ettiğine dair bir yol haritası çıkarıyor.

 

Belgesel / Dave Saunders

Belgesel, okuyucunun belgesel sinemanın en büyük yönetmenleri, önemli uzmanları, odaktaki tartışmaları ve kritik öneme sahip fikirleriyle tanışmasını sağlayarak kurgusal olmayan sinema hakkında geniş çeşitlilikte bir akademik söylemi bünyesinde barındırıyor. Bu kapsamlı rehber 1920’lerden 2009’a kadar uluslararası alanda gösterime girmiş Nanook of the North (1922),The Man with the Movie Camera (1929),Night Mail(1936),Night and Fog (1955),Roger and Me (1989),Tarnation (2003),My Winnipeg (2007),Sicko (2007),Waltz with Bashir (2008),Say My Name (2009),Anvil: The Story of Anvil (2009) gibi birçok filme yer veriyor.

 • Sarah Casey Benyahia

  Sarah Casey Benyahia, Britanya’daki Colchester Sixth Form College’da Film Çalışmaları Bölümü’nün başkanıdır. Teaching Contemporary British Cinema (2005) kitabının yazarı ve AS and A2 Film Studies: The Essential Introduction (Routledge, 2008 ve 2009) derlemesinin ortak yazarlarındandır.

   

  Brigid Cherry

  Brigid Cherry St Mary’s University College’da Sinema ve Popüler Kültür dersleri veren kıdemli bir okutmandır. CandymanHellraiser ve Interview with the Vampire üzerine makalelerinin yanı sıra, yakın zamanda yayımlanmış bir korku filmi izleyicisi ve hayran ölçütleri araştırması bulunmaktadır.

   

  Jennifer Fay

  Jennifer Fay Michigan State Üniversitesi’nde Film Çalışmaları programının idarecisi ve İngiliz Dili Bölümü’nde doçent doktor olarak görev yapmaktadır. Fay, Theaters of Occupation: Hollywood and the Re-education of Postwar Germany (2008) kitabının yazarıdır.

   

  Justus Nieland

  Justus Nieland Michigan State Üniversitesi’nde İngiliz Dili Bölümü’nde doçent doktor olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Feeling Modern: The Eccentriticies of Public Life (2008) kitabının yazarıdır.

   

  Jacqueline Furby

  Jacqueline Furby, Southampton Solent Üniversitesi’nde kıdemli eğitmen ve Sinema Dalı Bölüm Başkanı’dır.

   

  Claire Hines

  Claire Hines Southampton Solent Üniversitesi Sinema ve Televizyon Araştırma-ları’nda kıdemli eğitmendir.

   

  Mark Bould

  Mark Bould, West of England Üniversitesi, Sinema ve Edebiyat Bölümü’nde okutman ve Science Fiction Film and Television adlı kitabın yardımcı editörüdür. The Routledge Concise History of Science Fiction adlı kitabın yazarlarındandır; The Cinema of John Sayles ve Film Noir kitaplarının yazarı ve The Routledge Companion to Science Fiction, Fifty Key Figures in Science Fiction, Red Planets, Neo-noir ve Parietal Games başlıklı kitapların yardımcı editörüdür.

   

  Dave Saunders

  Dave Saunders sinemada rol alan rock müzisyenlerinin tarihini inceleyen birçok araştırma projesinde çalıştı. Eserleri arasında Direct Cinema: Observational Documentary and the Politics of the Sixties (2007) ve Arnold: Schwarzenegger and the Movies (2009) yer alıyor.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Türkçesi: Ahmet Birsen / Mine Zorlukol / Ali Nejat Kanıyaş / Sena Yavuz / Sinan Okan - Ertuğrul Genç

  Türü: Sinema

  Yayıma Hazırlayan: İlke Doğan

  Kapak Tasarımı: Kolektif Tasarım

  Cilt Bilgisi: Ciltsiz

  Kâğıt Bilgisi: Kitap Kâğıdı

  Basım Tarihi: Mayıs 2015

  Basım Bilgisi: 1. Basım

  Sayfa Sayısı: Altı kitap takım, özel kutulu

  Kitap Boyutları: 15 cm x21,5 cm

  ISBN No: 978-605-5029-40-1

  Barkod No: 9786055029401

Diğer Kitaplarımız