top of page
Türkiye Medyasını Anlamak // Ekmel Geçer

Türkiye Medyasını Anlamak // Ekmel Geçer

Stok kodu: 9786055029036

Türkiye Medyasını Anlamak - Demokratik Bir Yapı Mümkü mü? - İletişim Dünyasının 46 Önemli İsmiyle Söyleşiler

Ekmel Geçer

 

Bugün Türkiye medyasına yöneltilen eleştiriler sadece yakın zamanda ortaya çıkan sosyopolitik ve ekonomik sorunlardan kaynaklanmıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren otosansür, politik baskılar ve toplumsal aydınlanmadaki pasifliği gibi çok çeşitli eleştirilere maruz kalmış olan medyanın, özellikle son dönemde daha da fazla eleştirilmesi tesadüf değildir. Eleştiriler genel olarak medyanın kendisine yönelik baskılara yeterli direnişi göstermemesi temelinde dillendirilse de; medya sahipliği, gazetecilerin özlük ve sendikal hakları, kültürel çeşitliliği yansıtma konusundaki isteksizlik ve milliyetçiliğin yeniden üretimi gibi, Türkiye medyasının iç dinamiklerine ait problemlerin varlığı da vurgulanıyor.

 

Türkiye Medyasını Anlamak, bu tartışmalar bağlamında, yaygın medya temsilcileri, akademisyenler, politikacılar ve sivil toplum kuruluşları mensuplarına yöneltilen sorularla “Türkiye’de demokrasinin gelişimine katkı sağlayacak bir gazetecilik ve basın anlayışı geliştirmek mümkün olacak mıdır?” sorusuna cevap arıyor.

 

Ahmet Faruk Ünsal

Abdurrahman Kurt

Adem Yavuz Arslan

Alper Görmüş

Altan Tan

Amed Dicle

Cengiz Çandar

Dilek Kurban

Edibe Sözen

Eren Keskin

Erol Önderoğlu

Ertuğrul Özkök

Esra Arsan

Faruk Balıkçı

Fatih Altaylı

Fethullah Kırşan

Güray Öz

Haluk Şahin

Hasan Cemal

Hüseyin Çelik

İbrahim Aydın

Joost Lagendijk

Leyla Ayaz

Mehmet Ali Birand

Mehmet Baransu

Mehmet Bekâroğlu

Mehmet Kamış

Mehmet Kaya

Mümtazer Türköne

Mustafa Karaalioğlu

Namık Durukan

Nuray Mert

Nuri Gürgür

Öztürk Türkdoğan

Ragıp Duran

Remzi Ketenci

Ruhsar Demirel

Ruşen Çakır

Sezgin Tanrıkulu

Tansel Çölaşan

Tarık Tavadoğlu

Turan Özlü

Ümit Özdağ

Ümit Sezgin

Veli Toprak

Yavuz Baydar

 • Ekmel Geçer, 2004 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmasının ardından Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Türkiye’de Popüler Kültür ve Medya” teziyle Mastır derecesi aldı.

   

  Bir süre özel sektörde iletişim departmanlarında çalıştıktan sonra “medya ve iletişim” çalışmaları için İngiltere’ye gitti. 2009 yılında Leicester Üniversitesi Medya ve İletişim bölümünde “Siyasal İletişim” teziyle ikinci yüksek lisans derecesini alan Geçer, şu sıralar Loughborough Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü’nde “Türkiye’de Medya ve Demokrasi” adlı doktora tezinin sonlandırmak üzeredir.

   

  Aynı zamanda “bağımsız gazetecilik” yapan Ekmel Geçer’in haber ve yazıları Radikal, Star, Taraf, Today’s Zaman, Zaman ve Leicester Mercury (İngiltere) gibi gazetelerde ve haber sitelerinde; makaleleri ve şiirleri Türkiye’deki birçok dergide yayımlandı. BBC başta olmak üzere çeşitli radyo ve TV programlarına da katılımcı olarak iştirak eden Ekmel Geçer, akademik ilgi alanları olan siyasal iletişim, haber sosyolojisi, gazetecilik, halkla ilişkiler, medya ve demokrasi konularında Belçika, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İspanya, İsveç, Portekiz, İtalya gibi birçok ülkede konferanslar verdi.

   

  Yazarın Medya ve Popüler Kültür: Diziler, Televizyon ve Toplum isimli yayımlanmış bir çalışması da mevcuttur. Geçer; şimdilerde İngiltere’de yayımlanacak olan Changing Trends in Political Communication in Turkey: The AKP Case [Türkiye’de Değişen Siyasal İletişim Trendleri: AK Parti Örneği] kitabı üzerinde çalışmaktadır.

Diğer Kitaplarımız