top of page
Tuhafı Aşma Zamanı // Philip Ball

Tuhafı Aşma Zamanı // Philip Ball

Stok kodu: 9786052205501

Tuhafı Aşma Zamanı

Kuantum Fiziğine Farklı Bir Bakış

Philip Ball

 

“Kuantum mekaniği ‘tuhaf’ görünebilir ama mantıksız değildir. Sadece yeni ve aşina olmadığımız bir mantık devrededir. Kavrayabilirseniz, yani kuantum mekaniğinin işte bu şekilde işlediğini kabul edebilirseniz, o zaman kuantum dünyası tuhaf görünmekten çıkıp farklı gelenek ve görenekleriyle, kendi güzel iç tutarlılığıyla bambaşka bir yer olur çıkar.”

 

Tuhafı Aşma Zamanı analojiler, metaforlar, imgelerle dolu kuantum anlatılarından farklı olarak, burada ve şimdi hakkındaki peşin hükümlerimizi sarsan, uzay ve zamanla dalaşan, dile dökemediğimiz, mantığımızı hiçe sayan kuantum dünyasının neden “tuhaf” olduğunu değil, neden bizim dünyamızın ona benzemediğini anlatıyor.

 

Kuantum kuramının nasıl işlediğini, hakkındaki klişeleri, yanlış yorumları, deneyimlediğimiz dünyanın sezgi karşıtı ilkelerini nasıl yarattığını, bizim gerçeklik, bilgi ve dille kurduğumuz ilişkilerin sınırlarını neden, nasıl zorladığını tartışarak bu kuramla birlikte bugüne kadar bildiğimiz bazı şeylerin artık neden geçerli olmadığını gösteriyor.

 

“Ball’un son derece kolay anlaşılır metni, günümüzde kuantum mekaniğinin temellerinin teoride nasıl ele alındığını tüm detaylarıyla gösteriyor. Tuhafı Aşma Zamanı’nın bu alanda okuduğum en iyi kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.”

Margaret Wertheim, Washington Post

 

“Kuantum fiziği hakkında yazılmış son yılların en özgün ve ilgi çekici kitabı.”

Brian Clegg, Physics World

 • Philip Ball ödüllü bir bilim yazarıdır. Bristol Üniversitesi’nde fizik doktorası yapmış, uzun yıllar Nature dergisinde editör danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Çok sayıda dergide düzenli köşe yazıları yazan Ball’ın kitapları arasında, Aventis En İyi Bilim Kitabı Ödülü’ne layık görülen Critical Mass: How One Thing Leads To Another [Kritik Kütle: Nasıl Bir Şey Başka Bir Şeyi Tetikler], The Music Instinct [Müzik İçgüdüsü], Universe of Stone [Taşın Dünyası], Unnatural: The Heretical Idea of Making People [Doğa Dışı: İnsan Olmaya Dair Sapkın Bir Fikir] yer almaktadır. Kolektif Kitap’tan ayrıca Merak: Bilim Nasıl Her Şeyle İlgilenir Oldu? adlı çalışması yayımlanmıştır.

 • Türkçesi: Nedim Çatlı

  Yayıma Hazırlayan: Eda Çaça

  Son Okuma: Cihan Kara

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  Türkçede 1. Baskı, Ekim 2019

  288 Sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 15,5 x 21,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-50-1

274,00₺ Normal Fiyat
178,10₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız