top of page
Yürümek, Adım Adım // Erling Kagge

Yürümek, Adım Adım // Erling Kagge

Stok kodu: 9786052205990

Yürümek, Adım Adım

Erling Kagge

 

“Kısa yürüyüşler de yaptım, uzun yürüyüşler de. Şehirden şehre de yürüdüm, köyden köye de. Gün boyunca da yürüdüm, gece boyunca da. Sevgililerimden uzaklaştığım yürüyüşler de yaptım, dostlarıma yaklaştığım yürüyüşler de. Ormanların derinlerinde, yüce dağlarda, karla kaplı engin düzlüklerde, şehirlerin yaban bölgelerinde yürüdüm. İçim sıkkınken de yürüdüm, sevinçten havalara uçarken de. Dertlerimden kaçmak için yürüdüğüm de oldu. Acı çekerken de yürüdüm, mutluyken de. Nerede olursam olayım, neden olursa olsun hep yürüdüm. Dünyanın sonuna kadar yürüdüm – gerçekten.

 

Bütün yürüyüşlerim birbirinden farklı olsa da dönüp baktığımda hepsinin ortak bir paydada buluştuğunu görüyorum: iç sessizlik. Yürümek ve sessizlik birbirini tamamlar.”

 

“Üç Kutba” da (Kuzey Kutbu, Güney Kutbu ve Everest Zirvesi) yürüyerek ulaşan ilk kâşif olan Erling Kagge için yürümek onu büyüleyen sorulara açılan bir kapı, belki zaman zaman gözardı etmek istediği dertlerinden uzaklaşma fırsatı, yaratıcılığını açığa çıkarmak için fiziksel bir anahtar, hatta kendini düşüncelerin dile gelmeyen akışına bırakabilmek için kullandığı korunaklı bir alan. Niçin yürüyoruz? Hızlı mı yavaş mı yürüyoruz? Nereden nereye yürüyoruz? Belirli bir hedefimiz mi var yoksa sadece yürümek için mi yürüyoruz? Kagge bunlar gibi birçok sorunun yanıtını okurlarıyla birlikte çıktığı edebi bir yürüyüşte arıyor.  

 

“Son derece akıcı ve güzel bir metin, tavsiyeleri kadar bilge ve rahatlatıcı… bir yandan iyi bir yürüyüş rehberiyken bir yandan da uzun uzadıya düşündüren bir yol arkadaşı…”

 

                                                                                                                                                      New York Journal of Book

 • Erling Kagge “Üç Kutba” da (Kuzey Kutbu, Güney Kutbu ve Everest Zirvesi) yürüyerek ulaşan ilk kâşiftir. Kitapları 38 dile çevrilen Kagge aynı zamanda Norveçli bir yayıncıdır. Gürültü Çağında Sessizlik, çev. Nezihat Bakar Langeland (Alfa, 2020), Az Parayla Büyük Sanat Eserleri Satın Alma Rehberi, çev. Abdullah Yılmaz (Alfa, 2021) ve yayınevimizin yayın programında olan Bir Kâşifin Felsefesi, eserlerinden bazılarıdır.

 • Türkçesi: Oğuz Tecimen

  Yayıma hazırlayan: Çiğdem Şentuğ

  Sayfa düzeni: Semih Büyükkurt

  Kapak tasarımı: Kolektif Tasarım

  1. Baskı Şubat 2023

  ISBN: 978-605-2205-99-0

  144 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

195,00₺ Normal Fiyat
126,75₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız