top of page
Yaşam Bilgisi // Georges Canguilhem

Yaşam Bilgisi // Georges Canguilhem

Stok kodu: 9786256896048

Yaşam Bilgisi

Georges Canguilhem

 

Biyoloji ve modern tıptaki dönüşümler yaşam kavrayışlarımızı nasıl şekillendirdi? Felsefi kavramlar ve bakış açıları biyolojik fikirleri ve deney çalışmalarını nasıl etkiledi? Birbirine çok uzak disiplinler olarak tasavvur edilen felsefe ve tıp/biyoloji arasındaki etkileşimler nasıl gerçekleşti?

 

Genetik devrimin şafağında yayınlanan Yaşam Bilgisi, hücre teorisinin tarihini, organizmaya dair mekanik anlayışlara yakınlaşmamızı ve uzaklaşmamızı, bilim ve nesnelerindeki normalliğin doğasını ve hatta canavarları ele alarak bu sorulara kendi özgünlüğüyle cevap veriyor.

 

Michel Foucault, François Jacob, Louis Althusser ve Pierre Bourdieu gibi düşünürlerin çalışmalarındaki izlerinden anladığımız kadarıyla Georges Canguilhem, hem Fransız felsefesi hem de bilim felsefesi üzerinde muazzam bir etki bırakmıştır. Yirmi yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu eser, modern biyolojinin doğuşundan geçen yüzyılın ortasına kadar meydana çıkan felsefi muğlaklıkları ve sorunları işleyerek epistemolojik bir tarihsel analiz de sunmaktadır.

 • Georges Canguilhem (1904 –1995): Epistemoloji ve bilim felsefesi (özellikle biyoloji) alanlarında uzmanlaşmış Fransız filozof. 1924 yılında École Normale Supérieure bünyesinde Jean-Paul Sartre, Raymond Aron ve Paul Nizan gibi isimlerle birlikte eğitim görmeye başladı. 1927 yılında mezun oldu ve sonrasında Fransa’da çeşitli liselerde öğretmenlik yaptı. Bu esnada tıp eğitimi almaya karar verdi ve 1943 yılında tahsilini tamamlayarak tıp doktoru oldu. İkinci Dünya Savaşı direnişinde aktif bir rol oynadı. 1955’te Sorbonne Üniversitesi Bilim Tarihi Enstitüsüne müdür olarak atandı, Gaston Bachelard’dan devraldığı bu görevi 1971 yılına kadar devam ettirdi. Canguilhem, emekli olduktan sonra da aktif bir entelektüel yaşam sürmüş ve eserler vermeye devam etmiştir.

 • Özgün adı: La connaissance de la vie

  Fransızca Aslından Çeviren: Adem Beyaz

  Yayıma Hazırlayan: Mehmet Ekinci

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Mayıs 2023, İstanbul

  ISBN: 978-625-6896-04-8

  256 s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5

224,00₺ Normal Fiyat
145,60₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız