top of page
Meditasyonun Temelleri // Bora Ercan

Meditasyonun Temelleri // Bora Ercan

Stok kodu: 9786052205976

Meditasyonun Temelleri

 

Meditasyon nedir? Bilimsel yöntemlerle incelenebilir mi? Kendine özgü teknikleri var mı?

 

Meditasyon hakkında tarihsel ve güncel bir inceleme sunan Meditasyonun Temelleri Hint, Çin ve Tibet gibi Doğu kaynaklarının yanında Batılı kaynaklardan da yararlanarak günümüz dünyasında meditasyonun kadim öğretilerdeki konumunu araştırıyor. Bu sebeple kimi zaman Anadolu ve Ortadoğu kültürlerinin unsurlarına kimi zamansa yeni bilimsel ve nörolojik bulgulara değiniyor.

 

Bu kitaba özel çizimlerle gösterilen duruşlar ve mudralar, meditasyon tekniklerini ana hatlarıyla ortaya koyarken mantralar, yontralar ve konsantrasyon için gerekli diğer pratikler ise meditasyonu geniş bir perspektiften ele alıp kendi yaşamımıza uyarlayabilmemizi sağlıyor.

 

“Meditasyon, uyku halinde her şeyden uzaklaşmak değil, tam tersine uyanıklığın en üst noktasında her şeye yakınlaşmaktır. [...] Gerçeği, gerçekliği perdelemek değil, perdelenen gerçekliği aralamak ve saf, yalın gerçeklikle karşı karşıya gelebilmektir. Meditasyon başka dünyalara yolculuk yapıp, oralarda dolaşmak ve geri dönmek değil, o ‘başka dünya’nın çok uzaklarda olmadığını fark etmek ve o dünyayı olduğumuz yere getirmektir. Bütün ikiliklerin, dünyevilik-ruhanilik, zihin-beden gibi ayrımların ortadan kalkmasıdır.”

 • BORA ERCAN

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümünden lisans ve Felsefe Bölümünden yüksek lisans diploması aldı. Manchester Üniversitesi, Felsefe Bölümünde Sonsuzluk Paradoksları üzerine bir tez yazdı. Daha sonra yine ODTÜ’de Wittgenstein ve Zen: Bir Karşılaştırma başlıklı başka bir tez yazdı. 1980 sonlarından bu yana meditasyon öğreniyor, uyguluyor ve 2000’lerden bu yana yazıyor, öğretiyor. Gezi edebiyatı, yoga tarihi ve edebi fragman türünde kitaplar yazdı. Yoga Alliance International [Uluslararası Yoga Birliği] ve Meditation Alliance International [Uluslararası Meditasyon Birliği] gibi kurumların Türkiye temsilcisi.

 • Yayıma Hazırlayan: Adem Beyaz

  Son Okuma: Beyza Dağlı

  Kapak Tasarımı: Kolektif Tasarım

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  Resimleyen: Betül Sinanoğlu

  1. Baskı, Aralık 2022

  200 sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 15 x 21,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-97-6

190,00₺ Normal Fiyat
123,50₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız