top of page
Anlatının Gücü // Robert Fulford

Anlatının Gücü // Robert Fulford

Stok kodu: 9786055029265

Anlatının Gücü - Kitle Kültürü Çağında Hikâyecilik

Robert Fulford

 

“İletişim kurma yöntemlerimiz arasında hikâye en rahat, en işlevsel ve belki de en tehlikeli olanıdır. Kültürleri ve nesilleri aşan, yüzyıllardır insanlığa eşlik eden hikâyeler hepimize temas eder. Olayları masal halinde bir araya getirmek yediden yetmişe hepimizin hoşuna giden tek iletişim ve eğlence yöntemidir.”

 

Bin yıldır insan hayatının merkezinde bulunan anlatıya, günümüzdeki olanaklar sayesinde, geçmişe kıyasla çok daha fazla zaman ayırabilme şansına sahibiz. Peki, bu bizim için yararlı mı, yoksa zararlı mıdır? Bu bizim daha derinlikli insanlara dönüşmemizi mi sağlar, yoksa duygusal ve zihinsel açıdan bizi sınırlandıran amaçsız fantezilerle aklımızı mı işgal eder? Anlatı etkili bir eğitim aracı mıdır, yoksa dezenformasyon tehlikesi taşıyan bir silah mı? Hikâyeler bireysel oyun bahçeleri midir, yoksa evrensel algı kapıları mı?

 

Robert Fulford, anlatının esrarengiz topraklarında bu soruların cevabını arıyor. Anlatının Gücü anlatının tarihçesini, dedikodu biçiminde gelişen anlatıdan başlayarak medeniyet tarihinin yazımından gazetecilikteki kullanımına, edebiyattaki yolculuğundan elektronik anlatının yükselişine kadar kapsamlı bir çerçevede ele alarak gözler önüne seriyor. Fulford, yarım yüzyıllık gazetecilik ve eleştirmenlik deneyimini süzgeçten geçirerek, hikâyeleri şekillendiren hayatlar ve hayatları şekillendiren hikâyeler içinde okurlarını bir keşfe çıkarıyor.

  • Robert Fulford, Kanada’nın “en önemli kültür gazetecisi” seçilmiştir. 1950’de liseyi bırakıp Globe and Mail’de acemi bir spor yazarı olarak çalışmaya başladığından bu yana gazetecilik yapmaktadır. On dokuz yıl boyunca Saturday Night dergisinin editörlüğünü yapan Fulford, şu anda Globe and Mail için haftalık köşeyazıları yazıyor ve Toronto Life dergisindeki köşesinde de kitle iletişim araçları hakkında yazılarını paylaşıyor.

     

    Beş ayrı üniversiteden fahri diploması bulunan ve Ontario Sanat ve Tasarım Okulu’nun onursal üyesi olan Fulford, Massey College’da öretim üyesidir ve Kanada Nişanı değerlendirme komitesindedir.

195,00₺ Normal Fiyat
126,75₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız