top of page
Darwin’in Kayıp Dünyası: Hayvan Yaşamının Gizli Tarihi // Martin Brasier

Darwin’in Kayıp Dünyası: Hayvan Yaşamının Gizli Tarihi // Martin Brasier

Stok kodu: 9786055029876

Darwin’in Kayıp Dünyası: Hayvan Yaşamının Gizli Tarihi

Martin Brasier

 

Türlerin Kökeni’ni kaleme alırken Charles Darwin’in kafasını tek bir soru karıştırıyor ve evrim teorisini çıkmaza sokuyordu: “Neden Kambriyen dönemden önce yaşamış canlılara ait kalıntılar bulunamıyordu?” Literatürde “Darwin’in İkilemi” olarak bilinen bu problem yıllarca çözülemeyecekti, ta ki paleontoloji profesörü Martin Braiser evrimin “kutsal kâse”sinin peşine düşene kadar.

 

Darwin’in Kayıp Dünyası Braiser’ın Kambriyen patlaması öncesinde yaşamış canlı türlerine ait fosilleri arayışının öyküsünü anlatıyor. Karayip sahillerinden Sibirya steplerine uzanan bu zorlu bilimsel çaba, hayvan yaşamının evrimindeki kayıp halkaların izini sürüyor. Bilimin en büyük gizemlerinden birinin kapısını aralarken bizi günümüzün canlı çeşitliliğinden karmaşık hücrelerin ortak yaşama dayalı kökenine uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.

 

“‘Kambriyen patlaması’ evrimsel bulmacaların en büyüğüdür ve son yıllarda büyük araştırmalara konu olmuştur. Braiser’ın merak uyandırıcı kitabı bize bu konuda tatminkâr bir yanıt veriyor. Konusunu geniş kitlelere bu kadar canlı ve kapsamlı bir şekilde sunma beceri ve iradesine sahip çok az yazar vardır.”

Anthony Hallam

 

“Organizmaların ve çevrenin birlikte yarattığı bu evrimsel hikâyede Darwin’in İkilemi’ne Braiser’ın bulduğu çözümü okumak büyük keyif.”

Lynn Margulis

  • Martin Brasier Oxford Üniversitesi’nde paleontoloji profesörüdür. Mikrofosiller, yaşamın kökeni ve Kambriyen dönem öncesi fosillerle ilgili çalışmalar yürütmüştür. Evrim teorisinin en önemli tartışmalarından biri olan Kambriyen dönem öncesi canlılarına ait fosillerin bulunmasında öncü rol üstlenmiş ve bu çalışmaları sonucunda Kraliyet Jeoloji Topluluğu tarafından Lyell madalyasına layık görülmüştür. Kambriyen döneme geçişle ilgili Uluslararası Yerbilimleri Programı’nın yöneticisi olan yazar 200’den fazla makale kaleme almış ve NASA’yla birlikte Mars’ta yaşam üzerine çalışmalar yürütmüştür. Karmaşık modern hücrelerin ortak yaşama dayalı kökenini ortaya çıkaran, evrimdeki “kayıp halka” tartışmalarında referans niteliğindeki Darwin’in Kayıp Dünyası kitabı 2013 yılında Kraliyet Biyoloji Topluluğu tarafından en iyi ilk kitap ödülüne aday gösterilmiştir

     

     

     

     

258,00₺ Normal Fiyat
167,70₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız