top of page
Kadın: Sonsuz Coğrafya // Natalie Angier

Kadın: Sonsuz Coğrafya // Natalie Angier

Stok kodu: 9786052205006

Kadın: Sonsuz Coğrafya

Natalie Angier

 

"Bu kitap kadın bedenine; onun anatomisine, kimyasına, evrimine ve kahkahasına bir övgüdür. Biyolojik determinizmin batağına düşmeden dişi olmanın biyolojisi hakkında düşünmenin bir yolunu bulmaya uğraştığım şahsi bir kitaptır. Geleneksel olarak kadın imgesiyle bağdaştırdığımız şeyler; rahim, yumurta, göğüs, kan, her şeye kadir klitoris ve bağdaştırmadığımız şeyler; hareket, güç, saldırganlık ve öfke hakkında bir kitaptır."

 

Gazetecilik alanında Pulitzer ödüllü popüler bilim yazarı Natalie Angier, biyolojinin birikimini kullanarak hurafeler ve muammalarla dolu kadın bedeninin haritasını çıkarmak için yola çıkıyor. Kadın anatomisinin ve fizyolojisinin her detayı üzerinde durarak organlardan orgazma, hormonlardan anne sütüne, menstrüasyondan menopoza kadınları ilgilendiren her konuyu aydınlatmaya çalışıyor.

 

Kadınlığın halleri konusunda yaygın klişeleri çürüttüğü bir bakış açısı ortaya koyuyor Angier: Kadının ne olduğu ve ne olmadığıyla ilgili bilinenleri test ettikçe, düşüncelerimizin kalıpları sökülüyor. Sadece toplumsal yargıları değil, evrimsel psikoloji alanında oluşturulmuş kabulleri de elekten geçiriyor. Bugüne kadar kadın doğası olarak gösterilenlerin aslında ne olabileceğini tartışmaya açıyor. Biyolojinin kim olduğumuzu nasıl belirlediğini, kadın olsun erkek olsun bizi nasıl şekillendirdiğini merak eden herkes için.

 • Natalie Angier ödüllü bir gazeteci ve bilim yazarıdır. Michigan Üniversitesi’nde iki yıl okuduktan sonra Bernard College’dan fizik ve İngiliz dili alanlarından mezun olmuştur. 1980’den beri Discover, Time dergileri ve The New York Times gazetesi için bilim yazarlığı yapmaktadır. Diğer kitapları: Natural Obsessions: Striving to Unlock the Deepest Secrets of the Cancer Cell; The Beauty of the Beastly: New Views on the Nature of Life; Canon: A Whirling Tour of the Beautiful Basics of Science.

   

  Ödüller

  Pulitzer Prize for Beat Reporting - 1991

  Yaşam bilimlerinde yazdıkları için Lewis Thomas Award

  Kanser hakkında yazdıkları için General Motors International Award

425,00₺ Normal Fiyat
276,25₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız