top of page
Yakınsama // Peter Watson

Yakınsama // Peter Watson

Stok kodu: 9786052205150

Yakınsama
Evreni Açıklayan En Derin Fikir
Peter Watson

 

Tarih alanındaki kapsamlı çalışmalarıyla tanınan Peter Watson’ın Yakınsama’sı bilimsel fikirler tarihine etkileyici, özgün bir yolculuk.

 

Watson bu çalışmasında fizikle kimya arasındaki yakın ilişkiyi, kuantumun diğer bilimlere nasıl yakınsadığını, klimatolojinin mitolojiyle, botaniğin arkeolojiyle nasıl ilişkilendiğini ve disiplinlerarası uyuma dair tüm meseleleri ince ince irdeliyor. Farklı bilimler, farklı başlangıç noktaları ve hiç benzemeyen ilgi alanlarına rağmen bir araya geliyor; egemen anlatıyı, evrenin tarihini anlatmak üzere yakınsıyor ve birleşiyor.

 

Başlangıçta tereddütle karşılansa da “yakınsama” Nobel Ödüllü fizikçi Steven Weinberg’in ifade ettiği üzere, “evreni açıklayan en derin fikir”dir. Günümüzün bilgi toplumlarındaysa çok önemli bir eğilime dönüşerek iş, eğitim ve teknoloji gibi çeşitli alanların gidişatına yön vermeye başlamıştır.

 

 “Bilimsel disiplinleri birleştirmeye yardımcı olacak bağlantıları inceleyen kışkırtıcı bir tarih çalışması. Watson bağlantıların nasıl dizildiğini etkileyici bir şekilde ortaya koyuyor. Biyolog, matematikçi ya da astrofizikçi de olsanız kesin olan tek bir şey var: Herkes nihayetinde aynı sistem üstüne çalışıyor.”

Science

 

“Geçen yüzyılın en önemli bilimsel fikirlerini gözden geçirmek isteyenler, bu kitapta aradıklarını bulabilir.”

Marcia Bartusiak, Washington Post

 • 1943 doğumlu tarihçi, gazeteci, yazar. Durham, Londra ve Roma üniversitelerinde eğitim gördü. Sunday Times’ta kıdemli editörlük, The Times’ta New York temsilciliği ve Observer’da köşe yazarlığı yaptı. Sanat ve antik eserler dünyasında işlenen suçlara dair üç teşhir kitabına imza attı ve 25 dile çevrilmiş 17 kitap yazdı. Türkçede Fikirler Tarihi: Ateşten Freud’a kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

 • Türkçesi: Eylem Yenisoy Şahin

  Yayıma Hazırlayan: Yusuf Zeybekoğlu, Yakup Pekön

  Son Okuma: Müge Karahan

  Kapak Tasarımı: Deniz Akkol

  Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

  1. Baskı, Ekim, 2019

  552 Sayfa / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5 x 19,5 cm

  ISBN: 978-605-2205-15-0

485,00₺ Normal Fiyat
315,25₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız