top of page
Zamanın Melodisi // Pierre Cassou-Noguès

Zamanın Melodisi // Pierre Cassou-Noguès

Stok kodu: 9786055029623

Zamanın Melodisi - Ve zaman öldürmek için pek çok güzel bahane

Pierre Cassou-Noguès

 

Dünyada bana kalan tek iyi şey,

                Birkaç kez oyalanmış olmaktır.

 

Yaşam olanca sıradanlığıyla boş vakitlerimizi alır elimizden; hepimiz hayatımızı kazanmak için çalışmak zorundayız, düzenin çarkı böyle işler. Hal böyle olunca zaman öldürmek bir tür sabotaja dönüşür. Peki neden konuşmayız kaybettiğimiz zaman üzerine? Neden kelimeler bile kaybettiğimiz zamanı betimlemeye yetmez?

 

Zamanın Melodisi kayıp zamanı, çalıntı zamanı, öldürülen zamanı ve eylemsizliği el üstünde tutarak hak ettikleri değeri vermeye çalışırken zaman öldürmenin çeşitli hâllerini keşfe çıkıyor: Melankoli, eğlence, başarısızlık, ağırdan almak, salınmak, sıkıntı, hayal kurmak, sigara tüttürmek…

 

“Lakayt olmakla birlikte sorunsuz bir eylemsizlik olan oyalanmanın, kayıp zamanın modern hali olduğu sonucuna vardım. Burton, Pascal ve Baudelaire bu sebeple oyalanmıyordu. Onlar kayıp zamanın eski biçimlerini tasvir ediyordu. Melankoliye kapılmadan, Tanrı’nın varlığı üzerine bahse girmeden, can sıkıntısı çekmeden oyalanmak, bu eylemsizlikte kalmak için makinelerin dünyasında yaşamak ve dolayısıyla da kendini bu zamansallıktan koparmanın önemli olduğunu bilmek gerekir.”

  • 1971’de Tunus’ta dünyaya gelen Pierre Cassou-Nougès, matematik ve felsefe alanında eğitimini tamamlamıştır. Çalışmalarında felsefede hayal gücü ve aklın ilişkisine odaklanan yazarın metafizik, mantık ve edebiyatın kesişimlerini incelediği pek çok eseri bulunmaktadır. Cassou-Nougès hâlen Paris VIII Vincennes-Saint-Denis Üniversitesi’nde felsefe dersleri vermektedir. 

218,00₺ Normal Fiyat
141,70₺İndirimli Fiyat

Diğer Kitaplarımız